Klausová má skončit v Bratislavě. Podle služebního zákona je přiliš stará

Praha - Velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová by měla kvůli služebnímu zákonu na konci roku ve funkci skončit. Zákon podle něj obsahuje pasáž, která stanoví horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let a manželka bývalého prezidenta Václava Klause loni oslavila 71. narozeniny. Ministerstvo zahraničí o problému ví a snaží se ho řešit. Kromě Klausové se z velvyslanců věkové omezení zákonem týká šéfky ambasády v Sýrii Evy Filipi.

Klausová o situaci podle serveru ví a čeká na výsledek právních rozborů, které by mohly její misi případně prodloužit. Ministerstvo zahraničí by totiž mělo dostat přesný výklad jednotlivých ustanovení služebního zákona, který připravuje ministerstvo vnitra.

Podle náměstka ministra zahraničí Lukáše Kauckého nemůže Černínský palác s koncem služební poměru obou diplomatek nic dělat. "Snažíme se najít řešení, aby to bylo co možná nejméně bolestivé. Určitě ještě budeme jednat o tom, zda neexistuje nějaké jiné řešení," řekl.

Od 1. července vstoupí do služebního poměru všichni diplomaté, služební zákon proti jiným zemím EU pro ně nepočítá s žádnými výjimkami. Kaucký tak upozornil na to, že v budoucnu nebudou diplomaté mířící do zahraničí smět být starší než 65 let, aby na ambasádě mohli vydržet předpokládané čtyři roky.

Klausová je velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013. Do Bratislavy ji prosadil nástupce jejího manžela na Hradě Miloš Zeman. Proti tomu se původně postavil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který argumentoval mimo jiné vysokým věkem Klausové a jejími chybějícími diplomatickými zkušenostmi. Pád koaliční vlády Petra Nečase (ODS) a nástup úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka ale pat ve jmenování nových velvyslanců odblokoval. Kromě Klausové se Schwarzenberg stavěl proti vyslání Vladimíra Remka jako ambasadora do Moskvy.

Související

Livia Klausová

Livia Klausová skončila v úřadu velvyslankyně na Slovensku

Bratislava - Česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová skončila k dnešnímu dni v této funkci. Už začátkem dubna svůj krok zdůvodnila pravidlem, že velvyslanci jsou obvykle vysíláni do ciziny na dobu čtyř let. Manželka bývalého českého premiéra Václava Klause byla velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013.

Více souvisejících

Livia Klausová velvyslanectví Slovensko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy