Legislativní tunel v Česku? Úsvit varuje před energetickou novelou

Praha - Dnes proběhl za účasti předsedkyně Energetického regulačního úřadu odborný seminář na téma „Rizika a finanční dopady novely energetického zákona. Tento zákon, který by měl být zítra projednáván ve druhém čtení, je ukázka toho, jak se u nás v ČR dělají legislativní tunely. Uvedlo to hnutí Úsvit v tiskové zprávě.

"Podle všeho totiž máme před sebou další loupež velikosti fotovoltaickému tunelu. Diagnóza špatného zákona je pořád stejná – nestandardní projednávání na vládě, negativní dopady hodnocení RIA, pospíchání v Poslanecké sněmovně, která dostala stovky pozměňovacích návrhů, ve kterých se nikdo nevyzná a hlavně – nepropočítání dopadů, který bude zákon mít," píše Úsvit.

Hnutí tvrdí, že se nabízí srovnání s podobným fotovoltaickým tunelem. Tenkrát ministerstvo průmyslu předpokládalo, že nám obnovitelné zdroje zvýší cenu elektřiny asi o procento, ale zmýlilo se o celý bilion korun a přibližně podhodnotilo svůj odhad o 3000 procent.

"My budeme žádat o stažení a aby se tento zákon dopracoval," řekl Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu. "A v případě, že nebudeme vyslyšeni, tak se samozřejmě budeme snažit zabránit přijetí této novely, protože z našeho pohledu se opravdu jedná o velké navýšení cen energie a v rámci občanů to není možné riskovat," dodal.

K novele se ve Sněmovně sešly stovky pozměňovacích návrhů. Novela například mění způsob platby poplatku za elektřinu z obnovitelných zdrojů tak, že místo přirážky k ceně elektřiny se bude poplatek odvíjet od kapacity hlavního jističe. Podle ERÚ si to mimo jiné vyžádá změnu milionů smluv.

Pozměňovací návrhy k novele například umožní, aby se fotovoltaická elektrárna rozdělila na menší, tím by unikla povinnosti platit solární daň. Zůstal by jí ale zachován nárok na podporu. Podle ERÚ může státní rozpočet jen na této položce přijít až o dvě miliardy korun ročně.

Ministerstvo průmyslu, které zákon předložilo, na začátku února ale sdělilo, že novela zákona bude mít finanční dopad v řádu několika set milionů korun.

Proti tomu se ostře ohradil právě ERÚ, jeho mluvčí Jiří Chvojka v únoru uvedl, že podle neoficiálních informací, které má ERÚ od firem k dispozici, se náklady budou pohybovat okolo 150 miliard korun. Jejich část by pak mohly společnosti promítnout do koncových cen.

Související

Více souvisejících

Hnutí Úsvit přímé demokracie zákony Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy