Obstrukce Úsvitu nevyšly, energetická novela prošla do závěrečného čtení

Praha - Poslanci dnes pustili do závěrečného čtení vládní novelu energetického zákona. Ještě jednou se nad ní ale sejde hospodářský výbor, aby posoudil všechny pozměňovací návrhy. Těch je zhruba 350.

Novela mimo jiné stanoví, že poplatek za obnovitelné zdroje se má nově platit podle kapacity jističe, a nikoli jako dosud podle spotřeby. Ministerstvo průmyslu ujišťuje, že žádný odběratel nově nezaplatí víc než dosud, někteří by údajně naopak mohli ušetřit. Novela má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Sněmovna začala o předloze ve druhém čtení jednat v úterý, jednání ale přerušila, protože klub poslanců Úsvitu si vyžádal dvouhodinovou přestávku na poradu. Dnešní rozprava se opět nesla ve znamení rozsáhlé kritiky a projevů poslanců z klubu Úsvitu. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) i jeho stranický kolega a zpravodaj Milan Urban předlohu naopak hájili.

Úsvit neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do doby, než se ho bude moci zúčastnit předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Regulační úřad návrh zákona už delší dobu kritizuje. Tvrdí například, že není možné spočítat jeho dopady.

"Dopady vyčíslujeme jak celého zákona, tak jednotlivých pozměňovacích návrhů," řekl Mládek novinářům. Novela vyvolá dopad zhruba pěti miliard korun na státní rozpočet, naproti tomu nebude mít dopad na domácnosti, uvedl. "Jsou tam samozřejmě možné určité dopady, které jsou mimo jiné paradoxně dány tím, že ERÚ bude vybírat více peněz na svoji činnost," řekl.

Poslanci Úsvitu varovali před růstem cen i destabilizací ERÚ. Poukazovali i na to, jaké problémy a náklady přineslo zavedení podpory obnovitelných zdrojů, hlavně solárních elektráren. Vyjadřovali obavy, aby se podobná situace neopakovala. Mládek považuje přístup Úsvitu za obstrukci. Kritiku zákona odmítl. K počtu pozměňovacích návrhů, kterých se ve Sněmovně sešlo asi 350, podotkl, že v roce 1999 se jich ke stejnému zákonu sešlo 1400.

Podle tiskové zprávy Úsvitu mezi největší problémy novely patří návrh, který má umožnit formální rozdělování velkých fotovoltaických elektráren, které si tak budou moci uplatnit osvobození od solárních odvodů, to může celkově stát až 35 miliard Kč. Dále zapsání věcných břemen do katastru pod energetickými sítěmi, které může zdražit ceny plynu až o 20 % a cenu elektřiny v podstatě nevyčíslené dopady na ceny elektřiny.

Úsvitu vadí možné rozbití kontrolní funkce ERU, která v podstatě nebude moci vykonávat funkční výkon svých kompetencí, stát se dobrovolně vzdává kontroly nad energetikou a velkými energetickými firmami, miliardovým firmám se bude moci udělit jen pokuta, nikdo jim ale nesebere licenci.

A v neposlední řadě "otevření pole pro energetické šmejdy, protože z důvodů nové legislativy se bude muset měnit na 5 milionů smluv o dodávkách energií a to všechno za situace, kdy nejsou k ničemu spočítány dopady."

Související

Více souvisejících

Hnutí Úsvit přímé demokracie Energetika Jan Mládek

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy