Kam šly peníze z Úsvitu? To se budete divit

Praha - Peníze, kterými disponovalo hnutí Úsvit přímé demokracie, tekly ze strany jak do firem spřízněných s lídrem hnutí Tomiem Okamurou, tak k lidem blízkým někdejšímu předsedovi Věcí veřejných Vítu Bártovi. Upozornila na to dnešní MF Dnes.

Hnutí podle deníku za propagaci platilo firmě Beton and Print a objednávky podepisovali lidé, kteří za Úsvit v loňských komunálních volbách nekandidovali, například poslanci Věcí veřejných David Kádner a Olga Havlová. Společnost dostala od hnutí údajně skoro dva miliony korun.

"Je to firma, která nám tiskla noviny pro kampaň. Potvrzovala jsem jen to, že byly vytištěné. Filip Klasna (švagr Víta Bárty - pozn. red.) mi zřejmě dal tu objednávku k podepsání," řekla deníku Havlová. Klasna tvrdí, že jí objednávku přinesl spolu s další poštou a že společnost nezná. 

Majitel firmy Miroslav Hruška popřel, že by Klasnu nebo Víta Bártu znal. Beton and Print ale podle deníku Úsvitu fakturoval služby za kampaň i v místech, kde strana vůbec nekandidovala. Jednu takovou objednávku podepsal i tajemník Úsvitu Jan Zilvar, ten ale tvrdí, že firmu nezná.

Další peníze dostala za kampaň v Královéhradeckém a Jihočeském kraji firma Creato, kterou vlastní bývalý člen Věcí veřejných a současný asistent poslance Úsvitu Jiřího Štětiny Vítězslav Janků. "Měl jsem to povolené od Tomia Okamury, že můžeme ty zakázky dělat, i když jsem asistent poslance," řekl deníku.

Podle Štětiny ale není problém v tom, že peníze Úsvitu inkasovala firma jeho asistenta. "Vůbec jsem se do toho nemíchal. Pan Janků nemá dodneška zaplaceno asi 436 tisíc a ta práce byla odvedená, nebyl to žádný podvod," tvrdí.

Související

Více souvisejících

Hnutí Úsvit přímé demokracie

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy