Krnáčová se nadále propadá, ukázal průzkum oblíbenosti

Praha - V čele nejlépe hodnocených představitelů územně samosprávných celků - krajů, mezi něž patří i hl. město Praha, setrvává hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. Ten tak s aktuálním ziskem v souhrnu 51,3% kladných hlasů obyvatel Jihomoravského kraje zůstává jediným hejtmanem, který získal nadpoloviční podporu obyvatel svého kraje. Vyplývá to z exkluzivního šetření společnosti SANEP.

Deník Shopaholičky

Oproti letošnímu únoru s i však Micha l Hašek pohoršil o osm desetin procentního bodu, což může souviset s problémy financování brněnské Grand Prix. Nicméně i přes tento pokles je Michal Hašek nadále suverénně v čele he jtmanského pelotonu.

Druhým nejlépe hodnoceným představitelem krajů rovněž dlouhodobě zůstává hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, a to s aktuálním ziskem 48,7% kladných hlasů. Ste jně jako Michal Hašek i Jiří Zimola oproti únorovým hodnotám zaznamenal pokles, a to o 1,2 procentního bodu, což však jeho druhé místo neohrozilo. 

Beze změn dlouhodobě zůstává i třetí pozice, na níž se od října drží jediný zástupce KSČM ve vedení krajů představitel Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který se aktuálně těší důvěře 46,8% obyvatel Ústeckého kraje. Oldřich Bubeníček oproti letošnímu únoru ztrácí osm desetin procentního bodu.

Oproti únorovému šetření společnosti SANEP s i polepšil z páté pozice na aktuální čtvrtou pozic i hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který aktuálně získa l v souhrnu 37,9% kladných hlasů. Jiří Běhounek tak zaznamenal nárůst kladných hlasů, a to oproti letošnímu únoru o 1,4 procentního bodu.

Pátým nejlépe hodnoceným hejtmanem je pak představitel Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, a to s aktuálním ziskem 37,6% kladných hlasů. Jiří Rozbořil si však oproti únoru pohoršil o jednu pozic i a ztrátu 2,5 procentního bodu, což je největší pokles důvěry ze všech hodnocených hejtmanů.

Další vzestup zaznamenal ze sedmé únorové pozice na aktuální šestou pozici s aktuálním ziskem 35,8% sociálnědemokratický hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta po předchozím poklesu přízně zaznamenává vzestup a z únorové osmé pozice se aktuálně posouvá s aktuálním ziskem 34,6% kladných hlasů na sedmé místo. Lze tak říci, že po poklesu důvěry způsobené korupční kauzou, obyvatelé Libereckého kraje alespoň prozatím, dávají svému hejtmanovi opět kladné hlasy.

Opětovný propad důvěry pak zaznamenal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který se z šestého únorového místa propadl na aktuálně osmou pozici, a to se ziskem 34,2% hlasů a ztrátou 2 procentních bodů. Naopak výrazný vzestup zaznamena l posunem z únorového jedenáctého místa na aktuální 9 pozici se ziskem 30,4% kladných hlasů hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, který si tak polepšil o 3,3 procentního bodu, což je největší nárůst kladných hlasů ze všech hodnocených osobností.

Z únorového devátého místa se propadl na aktuální desátou pozici s aktuálním ziskem 30,1% kladných hlasů sociálnědemokratický hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten si tak pohoršil o 1,3 procentního bodu.

Z desáté na jedenáctou příčku pomyslného žebříčku důvěryhodnosti hejtmanů se z únoru letošního roku propadl představitel Moravskos lezského kraje Miroslav Novák, který aktuálně získal 28,4% kladných hlasů.

Na dvanáctém místě zůstává stejně jako v únoru s aktuálním ziskem 23,8% kladných hlasů představitel Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Nově jmenovaný představitel Karlovarského kraje Martin Havel, který ve své funkci vystřídal bývalého hejtmana Josefa Novotného, začíná své působení v pozici hejtmana s aktuálním hodnotou 21,6% kladných hlasů.

Nejhůře hodnocenou zůstává stejně jako v únoru první žena v čele pražského magistrátu, pražská primátorka Adriana Krnáčová. Ta vystřídala na primátorském postu Tomáše Hudečka. I přesto, že hnutí ANO zvítězilo v loňských pražských komunálních volbách, Adriana Krnáčová, která stála v čele kandidátky tohoto hnutí, nadále u Pražanů důvěru ztrácí. Zatím co v únoru bylo s činností primátorky Adriany Krnáčové v souhrnu spokojeno 18,1% Pražanů, aktuálně svou spokojenost vyjádřilo v souhrnu již jen 17,8% dotázaných obyvatel hl. města Prahy.

Jak dále ukazuje exkluzivní šetření společnosti SANEP zaměřené na pravidelné monitorování oblíbenosti hejtmanů, v souhrnu 68,9% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, je pro zavedení přímé volby hejtmanů. Toto zjištění nadále poukazuje na trvale vzrůstající většinovou poptávku veřejnosti po dalším posilování prvků přímé demokracie.

Deník Shopaholičky

Související

Daně, ilustrační fotografie

Stanjura se s hejtmany shodl, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se dnes s hejtmany shodl na tom, že by se měl změnit systém rozpočtového určení daní, který určuje, jaký podíl a podle jakých kritérií z vybraných daní regiony získají. Zástupci krajů chtějí současný systém změnit, s čímž ministr souhlasil a požádal je, aby za Asociaci krajů České republiky (AKČR) dokončili návrh kritérií tak, aby jej mohl předložit vládě k projednání.

Více souvisejících

Hejtmani průzkumy Adriana Krnáčová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Jindřich Rajchl

Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka

Na republikovém sněmu strany PRO (Právo Respekt Odbornost) byl jejím předsedou opět zvolen zakladatel a současný poslanec Jindřich Rajchl. Ve volbě neměl žádného protikandidáta a získal jednomyslnou podporu všech 101 hlasujících. Rajchl si klade ambiciózní cíl: chce z PRO učinit sebevědomou, suverénní a vůdčí sílu v České republice do příštích sněmovních voleb.

před 2 hodinami

Maďarsko - Hévíz

Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva

Maďarsko v pátek oficiálně vyloučilo možnost vydání eurobondů na podporu Ukrajiny. Tímto krokem Evropskou unii připravilo o potenciální záložní plán pro případ, že se nepodaří najít způsob, jak využít zmrazená ruská státní aktiva k financování půjčky ve výši 165 miliard eur pro Kyjev. Evropská komise usiluje o to, aby se 27 členských zemí EU na summitu koncem měsíce dohodlo na podpoře kolísající ukrajinské ekonomiky. To by mělo proběhnout prostřednictvím půjčky zajištěné znehybněnými rezervami ruské centrální banky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Steve Witkoff

USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války

Vysoce postavení vyjednavači z Ukrajiny a Spojených států společně vyzvali Rusko, aby prokázalo „vážné odhodlání k dlouhodobému míru“. Tato výzva přichází poté, co rozhovory v Moskvě na začátku týdne nepřinesly žádný průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a tajemník ukrajinské Rady pro národní bezpečnost Rustem Umerov vedli na Floridě dvoudenní „konstruktivní jednání“, jak uvádí společné prohlášení.

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek

Švédské námořnictvo se v Baltském moři setkává s ruskými ponorkami „téměř každý týden“, uvedl jeho náčelník operací, kapitán Marko Petkovic. Námořnictvo se rovněž připravuje na další nárůst těchto střetů v případě, že v ukrajinské válce dojde k příměří nebo klidu zbraní. Kapitán Petkovic prohlásil, že Moskva „neustále posiluje“ svou přítomnost v oblasti. Zpozorování ruských plavidel je tak pro švédské námořnictvo pravidelnou součástí každodenního života a je „velmi běžné“. Dodal, že počet těchto pozorování se v posledních letech zvýšil.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 13 hodinami

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy