Jak je to ve skutečnosti s uprchlíky? Odborník nám řekl víc

ROZHOVOR - Mnohými českými médii i v řadách veřejnosti už několik dní koluje domněnka, na základě které by měla být Česká republika nucena v rámci kvót nastavených Evropskou komisí přijmout 525 uprchlíků. Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský ale v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz, jehož první část vám dnes přinášíme, upozorňuje, že Komise navrhla hned tři odlišné typy kvót. Paradoxně je ten nejvíce diskutovaný typ, který Česku navrhuje přijmout více než pět stovek uprchlíků, nepovinný.

Proč by měla Česká republika přijímat uprchlíky?

Co se týče obecného přijímání uprchlíků, tak k tomu je Česká republika jako všechny ostatní signatářské země Ženevské konvence zavázána mezinárodním právem. To znamená, že se podle mezinárodního práva zavázala přijmout uprchlíky, kterým hrozí mučení, trest smrti nebo persekuce v zemích, ze kterých utíkají. To, co nyní Evropská komise navrhuje, je v podstatě mechanismus, na základě kterého by bylo na evropské úrovni koordinováné a Evropskou komisí řízené přesídlování nebo přemisťování lidí v rámci Evropské unie, tedy těch, kteří už staus uprchlíka dostali v nějaké jiné zemi. To je něco nového a podle naší analýzy think-tanku Evropské hodnoty je mechanismus těch kvót velmi problematický a politicky docela nebezpečný.

Česká vláda se prakticky jednohlasně vyslovila proti kvótám. Jaký tím vysíláme signál do Bruselu? Nedávno jsme se například nechtěli podílet na dalších protiruských sankcích, dalo by se to připodobnit?

Určitě. V tuhle chvíli to vypadá, že jsme v menšině, a týká se to poměrně závažné věci, kde si myslím, že negativní stanovisko české vlády je ospravedlnitelné. Ačkoli má racionální základ, jsme v nevýhodné situaci, protože jsme mnohokrát házeli vidle do nějakého společného postupu ve chvíli, kdy to bylo velmi neracionální, kdy jsme neměli dobrý důvod bránit se proti společnému návrhu. To znamená, že v tuhle chvíli naše negativní stanovisko může být velice snadno vnímáno jako: "No jo, to je ta Česká republika, která prostě vždycky brblá." Tudíž prostor na přesvědčení našich partnerů o tom, proč je naše pozice vůči kvótám kritická, je omezený. Je to v evropském zájmu, nikoli pouze v Českém, ale bude to problematické kvůli tomu, že jsme naše kverulantství nadužívali v minulosti.

Přesto se kvótám brání podstatně více států než jenom Česká republika. Jaký je ten hlavní důvod, proč i jiné státy odmítají kvóty na uprchlíky?

Tam je několik důvodů. Asi nejdůležitější je pro ty státy politický důvod. Je to totiž něco, co se bude velice těžko vysvětlovat veřejnosti, zejména v zemích střední Evropy, kde státy nejsou příliš zvyklé na velký počet uprchlíků z jiné kulturní oblasti, zejména z Afriky a Blízkého východu. Je to něco, čeho se veřejnost obává, a toho jsou si ty vlády vědomy, tudíž se bojí politického efektu a toho, že by to mohlo velice lehko nahrávat například různým populistickým stranám v jednotlivých zemích.

Potom je tu věcný aspekt, kde je ten návrh komise zatím velmi nejasný. Řada věcí tam není specifikována, neznáme například počet lidí, se kterými by se v rámci prvních kol toho přemístění ze zemí Evropské unie pracovalo. Není ani znám mechanismus, jakým by se zajistilo, že lidé, kteří budou přemístěni do nějaké země, v ní skutečně budou, nebo jak budou konkrétně vybíráni. Je tam spousta otázek, které Komise v tuhle chvíli ještě nevysvětlila a nezodpověděla.

Dále panují velké pochyby, co mechanismus kvót vlastně vyřeší, protože ono se sice hovoří o tom, že jde o krizové řešení v souvislosti s dramatickou situací ve středomoří, ale kvóty nezabrání tomu, aby se další lidé topili ve Středozemním moři při své cestě do Evropské unie. Celé je to pouze o pomoci zemím, které jsou dnes pod největším tlakem, jako je Itálie nebo Řecko, ale koneckonců třeba i Německo nebo Švédsko, kam přichází největší počet žadatelů o azyl. V tuhle chvíli se hovoří o desítkách tisíc uprchlíků, ale je to v podstatě zlomek oproti tomu, kolik těch lidí skutečně přichází. V Německu to bylo v loňském roce 200 tisíc žádostí o azyl, to jsou podstateně větší čísla, než ta, o kterých se dnes spekuluje. Těm zemím by to samozřejmě ulehčilo, ale ne zcela.

Takže je otázka, co kvóty, kromě toho, že jsou politicky velmi riskantní, vyřeší. Nabízí se vysvětlení, že ve státech, které jsou pro kvóty, je to nějaké sdělení pro voliče, kterým to prodají jako řešení situace. Zkrátka to velké množství uprchlíků, kteří k nám přicházejí, bude s pomocí Evropské unie přemístěno do zemí, které je nemají, a bude spravedlnosti učiněno zadost.

Je vlastně ten mechanismus kvót vůbec správný? Je to systém, který by mohl nějakým způsobem reálně fungovat?

My to ve think-tanku Evropské hodnoty analyzujeme a považujeme to za nesprávný nástroj. V podstatě je to velmi riskantní, jak s ohledem ten politický efekt, který to bude mít, tak i na ten věcný, tedy co se v praxi vyřeší. Ten politický aspekt jsem už naznačil a uvědomujeme si, že je to velmi nebezpečné. Pokud by se to skutečně zavedlo, tak to bude ohromně silný argument pro nejrůznější populistické a radikálně euroskeptické strany a hnutí. A vůbec argument pro všechny, kteří jsou velmi nespokojeni s evropskou integrací a imigrací, protože je to moment, kdy Evropská unie v uvozovkách "nařizuje" členským státům, kolik mají převzít imigrantů nebo uprchlíků. A to je něco, co se nepochybně setká s velkým neporozuměním a s velkým nesouhlasem. Ve výsledku to může povzbudit různé výše jmenované typy stran a naopak oslabit podporu těm mainstreamovým stranám. Tudíž, pokud by ten mechanismus pokračoval, a v průběhu dvou, tří let došlo v západoevropských státech k volbám, tak by to mohl být aspekt, kterého využijí různé populistické a euroskeptické strany a hnutí k tomu, aby si posílily pozice proti Evropské unii. A to je riziko pro celou evropskou integraci.

Tvrdíte, že Evropská komise ty kvóty uvozovkách "nařizuje". Četl jsem něco podobného i v jedné z vašich analýz, kde podotýkáte, že kvóty nejsou svým způsobem úplně závazné. Jak to tedy je?

Není to úplně jednoznačné, protože to, co Komise navrhla, jsou v podstatě tři odlišné typy kvót. Za prvé je zde pilotní mechanismus urgentního řešení. To by skutečně mělo být povinné, a jednalo by se o přemístění uprchlíků, kteří jsou dnes v nejvíce zatížených členských státech Evropské unie. Komise ale v tomto případě neřekla, jak velkého počtu uprchlíků by se to týkalo. Vlastně ani nevíme, o kolika lidech se tady mluví, bylo by to formou rozhodnutí a Evropský parlament by do toho nebyl plně zapojen. Byl by pouze konzultován, ale počítá se s tím, že by to skutečně bylo závazné a povinné pro členské státy.

Potom je druhý návrh, kdy Evropská komise chce do konce roku předložit nový legislativní akt, pravděpodobně nařízení, to ještě nebylo specifikováno. V něm by byl popsán mechanismus na přemisťování uprchlíků z jiných členských států Evropské unie do zemí, kde jich tolik není, a to by se permanentně uplatňovalo každý rok. To by mohlo být také povinné.

Třetí typ kvót se týká lidí, kteří dnes už jsou uprchlíky například v Jodánsku, v Turecku nebo v Libanonu, čili ve třetích zemí. Tam už to konkrétní číslo známe, to je podle komise těch dvacet tisíc lidí, v rámci kterých by na Českou republiku připadalo 525 osob, ale to by bylo nepovinné. Je to jediné číslo, které dneska známe, a které se v českých médiích nejvíce objevovalo, ale je to nepovinné číslo. V podstatě jde o formu doporučení a Česká republika by si mohla říct, jestli chce přijmout méně nebo více uprchlíků.

Takže ten počet uprchlíků, kteří by měli být přemístěni do České republiky, tedy 525, nemusí být konečný a může se změnit?

Přesně tak. Dokonce je to na České republice, aby si to číslo upravila, protože komise to chce navrhnout jako doporučení.

Mohou se mezi uprchlíky skrývat členové radikálních skupin? Zabraňuje Evropská unie dovozu uprchlíků? Nakolik je systém kvót vlastně promyšlený? Druhou část rozhovoru s ředitelem think-tanku Evropské hodnoty Radkem Hokovským přineseme už zítra, v úterý 19. května.

Související

Více souvisejících

Radko Hokovský Evropské hodnoty uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy