Jak je to ve skutečnosti s uprchlíky? Odborník nám řekl víc

ROZHOVOR - Mnohými českými médii i v řadách veřejnosti už několik dní koluje domněnka, na základě které by měla být Česká republika nucena v rámci kvót nastavených Evropskou komisí přijmout 525 uprchlíků. Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský ale v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz, jehož první část vám dnes přinášíme, upozorňuje, že Komise navrhla hned tři odlišné typy kvót. Paradoxně je ten nejvíce diskutovaný typ, který Česku navrhuje přijmout více než pět stovek uprchlíků, nepovinný.

Proč by měla Česká republika přijímat uprchlíky?

Co se týče obecného přijímání uprchlíků, tak k tomu je Česká republika jako všechny ostatní signatářské země Ženevské konvence zavázána mezinárodním právem. To znamená, že se podle mezinárodního práva zavázala přijmout uprchlíky, kterým hrozí mučení, trest smrti nebo persekuce v zemích, ze kterých utíkají. To, co nyní Evropská komise navrhuje, je v podstatě mechanismus, na základě kterého by bylo na evropské úrovni koordinováné a Evropskou komisí řízené přesídlování nebo přemisťování lidí v rámci Evropské unie, tedy těch, kteří už staus uprchlíka dostali v nějaké jiné zemi. To je něco nového a podle naší analýzy think-tanku Evropské hodnoty je mechanismus těch kvót velmi problematický a politicky docela nebezpečný.

Česká vláda se prakticky jednohlasně vyslovila proti kvótám. Jaký tím vysíláme signál do Bruselu? Nedávno jsme se například nechtěli podílet na dalších protiruských sankcích, dalo by se to připodobnit?

Určitě. V tuhle chvíli to vypadá, že jsme v menšině, a týká se to poměrně závažné věci, kde si myslím, že negativní stanovisko české vlády je ospravedlnitelné. Ačkoli má racionální základ, jsme v nevýhodné situaci, protože jsme mnohokrát házeli vidle do nějakého společného postupu ve chvíli, kdy to bylo velmi neracionální, kdy jsme neměli dobrý důvod bránit se proti společnému návrhu. To znamená, že v tuhle chvíli naše negativní stanovisko může být velice snadno vnímáno jako: "No jo, to je ta Česká republika, která prostě vždycky brblá." Tudíž prostor na přesvědčení našich partnerů o tom, proč je naše pozice vůči kvótám kritická, je omezený. Je to v evropském zájmu, nikoli pouze v Českém, ale bude to problematické kvůli tomu, že jsme naše kverulantství nadužívali v minulosti.

Přesto se kvótám brání podstatně více států než jenom Česká republika. Jaký je ten hlavní důvod, proč i jiné státy odmítají kvóty na uprchlíky?

Tam je několik důvodů. Asi nejdůležitější je pro ty státy politický důvod. Je to totiž něco, co se bude velice těžko vysvětlovat veřejnosti, zejména v zemích střední Evropy, kde státy nejsou příliš zvyklé na velký počet uprchlíků z jiné kulturní oblasti, zejména z Afriky a Blízkého východu. Je to něco, čeho se veřejnost obává, a toho jsou si ty vlády vědomy, tudíž se bojí politického efektu a toho, že by to mohlo velice lehko nahrávat například různým populistickým stranám v jednotlivých zemích.

Potom je tu věcný aspekt, kde je ten návrh komise zatím velmi nejasný. Řada věcí tam není specifikována, neznáme například počet lidí, se kterými by se v rámci prvních kol toho přemístění ze zemí Evropské unie pracovalo. Není ani znám mechanismus, jakým by se zajistilo, že lidé, kteří budou přemístěni do nějaké země, v ní skutečně budou, nebo jak budou konkrétně vybíráni. Je tam spousta otázek, které Komise v tuhle chvíli ještě nevysvětlila a nezodpověděla.

Dále panují velké pochyby, co mechanismus kvót vlastně vyřeší, protože ono se sice hovoří o tom, že jde o krizové řešení v souvislosti s dramatickou situací ve středomoří, ale kvóty nezabrání tomu, aby se další lidé topili ve Středozemním moři při své cestě do Evropské unie. Celé je to pouze o pomoci zemím, které jsou dnes pod největším tlakem, jako je Itálie nebo Řecko, ale koneckonců třeba i Německo nebo Švédsko, kam přichází největší počet žadatelů o azyl. V tuhle chvíli se hovoří o desítkách tisíc uprchlíků, ale je to v podstatě zlomek oproti tomu, kolik těch lidí skutečně přichází. V Německu to bylo v loňském roce 200 tisíc žádostí o azyl, to jsou podstateně větší čísla, než ta, o kterých se dnes spekuluje. Těm zemím by to samozřejmě ulehčilo, ale ne zcela.

Takže je otázka, co kvóty, kromě toho, že jsou politicky velmi riskantní, vyřeší. Nabízí se vysvětlení, že ve státech, které jsou pro kvóty, je to nějaké sdělení pro voliče, kterým to prodají jako řešení situace. Zkrátka to velké množství uprchlíků, kteří k nám přicházejí, bude s pomocí Evropské unie přemístěno do zemí, které je nemají, a bude spravedlnosti učiněno zadost.

Je vlastně ten mechanismus kvót vůbec správný? Je to systém, který by mohl nějakým způsobem reálně fungovat?

My to ve think-tanku Evropské hodnoty analyzujeme a považujeme to za nesprávný nástroj. V podstatě je to velmi riskantní, jak s ohledem ten politický efekt, který to bude mít, tak i na ten věcný, tedy co se v praxi vyřeší. Ten politický aspekt jsem už naznačil a uvědomujeme si, že je to velmi nebezpečné. Pokud by se to skutečně zavedlo, tak to bude ohromně silný argument pro nejrůznější populistické a radikálně euroskeptické strany a hnutí. A vůbec argument pro všechny, kteří jsou velmi nespokojeni s evropskou integrací a imigrací, protože je to moment, kdy Evropská unie v uvozovkách "nařizuje" členským státům, kolik mají převzít imigrantů nebo uprchlíků. A to je něco, co se nepochybně setká s velkým neporozuměním a s velkým nesouhlasem. Ve výsledku to může povzbudit různé výše jmenované typy stran a naopak oslabit podporu těm mainstreamovým stranám. Tudíž, pokud by ten mechanismus pokračoval, a v průběhu dvou, tří let došlo v západoevropských státech k volbám, tak by to mohl být aspekt, kterého využijí různé populistické a euroskeptické strany a hnutí k tomu, aby si posílily pozice proti Evropské unii. A to je riziko pro celou evropskou integraci.

Tvrdíte, že Evropská komise ty kvóty uvozovkách "nařizuje". Četl jsem něco podobného i v jedné z vašich analýz, kde podotýkáte, že kvóty nejsou svým způsobem úplně závazné. Jak to tedy je?

Není to úplně jednoznačné, protože to, co Komise navrhla, jsou v podstatě tři odlišné typy kvót. Za prvé je zde pilotní mechanismus urgentního řešení. To by skutečně mělo být povinné, a jednalo by se o přemístění uprchlíků, kteří jsou dnes v nejvíce zatížených členských státech Evropské unie. Komise ale v tomto případě neřekla, jak velkého počtu uprchlíků by se to týkalo. Vlastně ani nevíme, o kolika lidech se tady mluví, bylo by to formou rozhodnutí a Evropský parlament by do toho nebyl plně zapojen. Byl by pouze konzultován, ale počítá se s tím, že by to skutečně bylo závazné a povinné pro členské státy.

Potom je druhý návrh, kdy Evropská komise chce do konce roku předložit nový legislativní akt, pravděpodobně nařízení, to ještě nebylo specifikováno. V něm by byl popsán mechanismus na přemisťování uprchlíků z jiných členských států Evropské unie do zemí, kde jich tolik není, a to by se permanentně uplatňovalo každý rok. To by mohlo být také povinné.

Třetí typ kvót se týká lidí, kteří dnes už jsou uprchlíky například v Jodánsku, v Turecku nebo v Libanonu, čili ve třetích zemí. Tam už to konkrétní číslo známe, to je podle komise těch dvacet tisíc lidí, v rámci kterých by na Českou republiku připadalo 525 osob, ale to by bylo nepovinné. Je to jediné číslo, které dneska známe, a které se v českých médiích nejvíce objevovalo, ale je to nepovinné číslo. V podstatě jde o formu doporučení a Česká republika by si mohla říct, jestli chce přijmout méně nebo více uprchlíků.

Takže ten počet uprchlíků, kteří by měli být přemístěni do České republiky, tedy 525, nemusí být konečný a může se změnit?

Přesně tak. Dokonce je to na České republice, aby si to číslo upravila, protože komise to chce navrhnout jako doporučení.

Mohou se mezi uprchlíky skrývat členové radikálních skupin? Zabraňuje Evropská unie dovozu uprchlíků? Nakolik je systém kvót vlastně promyšlený? Druhou část rozhovoru s ředitelem think-tanku Evropské hodnoty Radkem Hokovským přineseme už zítra, v úterý 19. května.

Související

Více souvisejících

Radko Hokovský Evropské hodnoty uprchlíci

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

před 1 hodinou

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

před 2 hodinami

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

před 5 hodinami

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

před 5 hodinami

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

včera

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

včera

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

včera

včera

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy