Jsou kvóty nebezpečné? Hranice v ohrožení, varuje analytik

ROZHOVOR - Rozdělování uprchlíků do členských zemí Evropské unie na základě kvót Evropské komise s sebou přináší řadu rizik. Kromě možného ohrožení Schengenského prostoru se také spekuluje například o tom, že mezi uprchlíky mohou být teroristé nebo lidé napojení na radikální organizace. Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský ve druhé části obsáhlého rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje, že toto téma sice představuje určité riziko, není ale třeba jej přeceňovat.

Musí Česko přijmout uprchlíky? Proč státy kvóty z dílny Evropské komise odmítají? Nakolik jsou vlastně kvóty závazné? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v první části rozhovoru ZDE.

Váš kolega z think-tanku Jakub Janda minulý týden v Událostech, komentářích podotkl, že přerozdělování uprchlíků může představovat pro Evropskou unii nebezpečí například formou ohrožení Schengenského prostoru. Můžete to trochu rozvést?

Jde o to, že se obáváme, že systém kvót tak jak je nyní nastaven nebude řešit azylovou imigrační krizi. Tedy pokud by se to teď přijalo, a za rok nebo dva se dělalo nějaké vyhodnocení, tak zjistíme, že se nesnížil počet lidí, kteří umírají na moři, naopak se zvýšil, protože těch lidí ve třetích zemích je ohromné množství. V sousedství Evropy je 25 miliónů uprchlíků, z nichž několik miliónů se do Evropy chce dostat. Jen v Libyi je milión lidí, kteří se připravují na cestu. A jejich počet bude stoupat, spolu s tím bude pravděpodobně stoupat i počet lidí, kteří touto cestou zahynou. Také se bude zvyšovat počet žadatelů o azyl a ty kvóty s tím nic neudělají. Jediné, co udělají, je, že se pokusí přesměrovat uprchlíky do dalších států, ale jak říkám, za ty zhruba dva roky zjistíme, že to vlastně nepomohlo, přestože to Evropská komise a státy, které s tím souhlasí, prezentovaly jako řešení problému. To je jeden aspekt.

Druhý je, že přestože se určí, kolik půjde do jakého státu azylantů, nemáme mechanismus, jak je donutit, aby v tom státu zůstali. Podle Evropské komise by měli být uprchlíci pět let v jednom členském státě, ale nikdo jim nezabrání v tom, aby azylové oprávnění zahodili a nevydali se do jiného členského státu a tam nepožádali o azyl. Nebo minimálně po uplynutí těch pěti let aby nešli do státu, kde je třeba lepší sociální systém, a odešli ze zemí jako Česká nebo Slovenská republika do zemí, kam primárně chtějí, nejen proto, že tam je lepší sociální systém a sociální zabezpečení, ale i kvůli tomu, že tam mají svoje komunity lidí, kteří pochází ze stejných zemí jako oni sami. Naše obava spočívá v tom, že se za několik let zjistí, že to nepomáhá, že lidé se stejně vrací do zemí, kterým jsme chtěli kvótami ulehčit, a to vyvolá diskuzi o tom, co s tím. Jednou z možností je například obnovit kontroly na hranicích, aby se ti lidé nemohli volně přesouvat.

Další aspekt, který ale není vázán na kvóty, je ten, že státy typu Itálie nechávají svou nedbalostí nebo tím, že nemají kapacity, proklouznout tisíce lidí, kteří nejsou zdokumentovaní, kteří nemají například uprchlický status, nebo kteří neprošli řízením o udělení azylu. Tito lidé prochází přes hranice, aniž by je někdo kontroloval, například do Bavorska a Rakouska. To opět tlačí na to, aby se to řešilo na úrovni obnovení kontrol na hranicích. Když si vezmeme Francii, kde se pravděpodobně o prezidentský úřad střetne Nikolas Sarkozy, který je konzervativní, a bude soutěžit s paní Le Penovou, která je v tomhle radikální, tak to bude soutěž o to, kdo Francouzům slíbí větší ochranu před imigrací. A jednou z nabídek může být opět zavedení kontrol na hranicích. Je to takový mix aspektů, proč by se zrušení Schengenu nebo jeho úprava mohla dostat rychle na stůl, a ty kvoty tím, že nebudou fungovat, tomu mohou pomoci.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nedávno uvedl, že „90 procent všech uprchlíků přijme desítka zemí a zbylých 18 nedělá vůbec nic". Jak to vidíte Vy?

To číslo, které uvádíte, vyplývá z loňského roku z údajů Eurostatu, který říká, že 90 procent uprchlíků přijalo devět členských států EU. Je fakt, že pouze menšina států je zatížena přílivem uprchlíků. Buď jsou na hranici jako Itálie a Řecko, nebo jsou ty státy natolik otevřené v azylové politice, jako Švédsko nebo Německo, a mají tam velké komunity, takže ti lidé tam chtějí, a proto jsou ty státy nejvíce zatíženy příchodem žadatelů. Je logické zamyslet se nad tím, jestli tento tlak a zatížení neudělat spravedlivější, aby se na tom podílely ostatní členské státy. Problém je v tom přinucení. Pokud do toho budeme státy nutit, tak to nemůže fungovat. Veřejnost se proti tomu bude ostře stavět.

Objevují se hlasy, které upozorňují na to, že mezi uprchlíky mohou být například teroristé nebo lidé napojení na radikální organizace. Jsou obavy na místě?

Tohoto rizika jsou si všichni vědomi. Například evropský koordinátor boje proti terorismu Gilese de Kerchove nedávno uvedl, že při tomto proudu uprchlíků a žadatelů o azyl je téměř nemožné mezi nimi zcela eliminovat bezpečnostní riziko. To riziko tam je, ale nepřeceňoval bych ho. Netvrdil bych, že mezi uprchlíky je nějaký nadstandardní poměr teroristů. Faktem je, že přichází ze zemí, kde ta rizika terorismu a radikálních organizací jsou a ten potenciál tam je. Tady ale nastává problém, protože jsou to členské státy, které jsou zodpovědné za svoji bezpečnost. To znamená, že bude zvýšená zátěž na bezpečnostní složky států, do kterých by byli uprchlíci nově umisťováni, neboť na to ty státy nejsou zvyklé. Nikdo nemá spočítáno, kolik by to stálo, jestli jsou na to ty složky připraveny a podobně. A to mluvíme jen o následujícím roce nebo dvou. Nepromyšlenost systému kvót ale také spočívá v tom, že nevíme, jak to bude fungovat například za deset let. Komise může říci, že teď rozdělí dvacet tisíc osob, za rok víc, za tři roky zjistí, že to nefunguje, budeme rozdělovat ještě větší počet a bude se využívat ten precedent, že už je máme a budeme jen zvyšovat počet. Pro členské státy, které s tím nemají zkušenosti, je to ale velká neznámá.

Když hovoříte o nepromyšlenosti, nemůže spočívat v určité snaze o nalezení rychlého řešení? Itálie už nějakou dobu volá po tom, aby se problematikou uprchlíků začla zabývat Evropská unie. Ta se v tom sice začala angažovat, ale z našeho rozhovoru mám pocit, že jsou kvóty šité horkou jehlou, že nejsou domyšlené.

Nejsou dost promyšlené. Nemáme kompletní řešení, které by počítalo se všemi aspekty a důsledky. Nemáme odpovědi na základní otázky, jako například kolik těch lidí bude a kdo je bude vybírat. To zatím nevíme.

Dá se tedy předpokládat, že debata o kvotách není konečnou debatou, co se řešení problematiky uprchlíků týče?

Ano. V tuhle chvíli (rozhovor se uskutečnil v pátek, pozn. red.) to vypadá, že hodně států kvóty podporuje. Komise chce předložit první urgentní plán na přemístění první skupiny uprchlíků, tak uvidíme, jak to bude nastaveno. Myslím si, že je teoretická možnost, že to bude schváleno, protože většina členských států se k tomu zatím kloní pozitivně. Tím to ale nekončí, ty debaty budou probíhat a to nastavení se bude pravděpodobně měnit. Je možné, že v té odborné debatě převáží kritické hlasy, na které komise nebude schopna dostatečně odpovědět. Co se týče azylové krize, je také další řada řešení, které se nyní připravují.

Řeší se například, jak zabránit samotnému dovozu uprchlíků? Nedávno se mluvilo o potápění lodí...

To je dlouhodobější aspekt, o kterém se diskutuje. Je součástí desetibodového plánu, který byl předložen komisí na krizovém zasedání Rady ministrů. I mimořádný summit Evropské unie se tím zabýval. Jeden z návrhů je cílený a systematický boj proti pašerákům. Za 90 procenty lidí, kteří k nám přes Středomoří přichází, stojí gangy mafiánů. Jedním z nástrojů, jak to zastavit, je znemožnit jim, aby měli k dispozici lodě. Pak také diplomatickou cestou donutit ke spoluráci třetí země, aby s Evropskou unií více spolupracovali při prevenci a lepším řízení migračních toků.

Také je potřeba navracet uprchlíky, kteří nemají oprávnění Více než polovina lidí, kteří sem přichází a žádají o azyl, jej nedostane, protože jsou to ekonomičtí imigranti. Těch, kteří loni dostali azyl, bylo jen 25 procent z těch, kteří přišli o azyl požádat. Celkově to bylo zhruba 45 procent lidí, kteří dostali nějakou formu povolení k pobytu. Ale více než polovina z nich nejsou podle mezinárodního práva uprchlíci. Čili důsledně je navracet a tímhle způsobem i vyslat signál do zemí severní Afriky, kde operují gangy a kde si lidé často vytváří plané naděje, že se dostanou za lepším životem. Ukazovat jim, že to není cesta pro kohokoliv, kdo chce žít v Evropě, že to je pouze pro někoho, kdo potřebuje mezinárodněprávní ochranu. Pak se musí otevřít debata, jak ta azylová řízení optimalizovat. Tedy jak umožnit, aby lidé mohli o azyl žádat přímo v těch třetích zemích. Už třeba v Alžírsku nebo v Egyptě by mohly být azylové úřady a lidé by žádali tam. Ulehčilo by se tomu nejviditelnějšímu problému na moři.

V jak velkém měřítku dochází nyní k navracení nelegálních uprchlíků?

To je bohužel velmi špatně zmapované. Souvisí to s tím, že ve státech jako je Itálie to administrativně nezvládají. Je v tom zmatek a je potřeba zajistit důsledné navracení těch, kteří nemají na azyl či jinou formu ochrany nárok.

Související

Více souvisejících

Radko Hokovský Evropské hodnoty uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

včera

včera

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

včera

V Praze proběhlo poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

včera

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Evropská unie důrazně varovala představitele členských států před účastí na tradičních oslavách Dne vítězství, které každoročně pořádá Rusko 9. května. Tento rok přitom slavnosti připomenou již 80. výročí porážky nacistického Německa a podle informací ruských médií a webu Politico byly rozeslány pozvánky nejen do Číny, Indie a Brazílie, ale i do některých evropských zemí – konkrétně na Slovensko a do Srbska.

včera

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

včera

včera

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

včera

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

včera

včera

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

včera

včera

včera

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy

Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy