Praha – Ministr financí Andrej Babiš se nechal slyšet, že by rád privatizoval některé státní podniky. Vidí v tom způsob, jak dostat do rozpočtu desítky miliard korun. Pokud k tomu opravdu dojde, povede to k jedné jediné věci, všechno bude Babišovo, varuje sociolog Petr Hampl.
Ministr financí v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že by rád pomocí kapitálových trhů privatizoval státní firmy. Loni se o něco takového pokusil s Českým Aeroholdingem. Chtěl dát na burzu 40 % akcií, 60 % by zůstalo státu. ČSSD to ale rázně odmítla.
Teď Babiš mluví nejen o Aeroholdingu, ale třeba i o firmě Lesy ČR nebo Čepro. „Dokonce jsem se z legrace pošťuchoval s kolegou ministrem vnitra Chovancem, že v Polsku jde na burzu i pošta, že bychom to také mohli udělat, aby získala vytoužené peníze," uvedl Babiš v rozhovoru.
S takovou privatizací, jako navrhuje ministr financí, ale nesouhlasí sociolog a člen Svobodných Petr Hampl. „Privatizace může mít tři účely: rozbít nějakého státního monopolního molocha a udělat prostor pro vznik malých firem a projektů, tedy lidového kapitalismu, zbavit se podniku, který je ztrátový a vláda jej nechce dál dotovat, nebo získat jednorázově peníze na nějakou mimořádnou transformaci. Třeba změnu důchodového systému," popisuje na Facebooku sociolog.
Taková podmínky prý ale nenastaly. „Mohla by ale vést k něčemu jinému - ke stavu, kdy firmu povede Babišem dosazený management a podstatný balík akcií bude ovládán Babišovými fondy. Pak by stačila trocha šikovnosti a během roku až dvou se Česká pošta a Budějovický Budvar stanou součástí Agrofertu," varuje před možnou budoucností Hampl.
Související
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Andrej Babiš , privatizace , Petr Hampl
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 57 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák