Státní zakázky a domek pro pana náměstka Perutku

Praha - Náměstek ministra obrany Tomáš Perutka čelí podezření ze střetu zájmů. Rodinný dům mu stavěla firma, která manipulovala veřejné zakázky, na které dával Perutka z rozpočtu resortu obrany peníze, píše v sobotním vydání deník MF DNES.

Náměstek ministra obrany Tomáš Perutka budí na první pohled dojem seriózního úředníka. Přesto právě tento ekonom je dosud nejvýše postaveným mužem, který figuruje ve skandálu zmanipulovaných státních zakázek za desítky milionů korun. Aktéři případu, který včera zveřejnila MF DNES, jsou podezřelí z několika trestných činů včetně podvodu.

Nejdůležitějším článkem řetězce je společnost H+V Praha, kterou ovládá podnikatel Viktor Krejča a úředník Správy vojenského bytového fondu (SVBF) Kajetán Kalivoda. Ten připravoval v úřadě veřejné zakázky, které přes prostředníky zadával své firmě H+V Praha. A právě Krejča a společnost H+V Praha před třemi lety za ne zcela obvyklých okolností stavěli dům Perutkovi. Tedy muži, který má dnes jako ekonomický náměstek důležité slovo v tom, kolik dostane ta která část ministerstva na investice. A na konkrétní zakázky. "Je to jen nepříjemná náhoda," tvrdí Perutka.

Společnost H+V Praha začala podle MF DNES stavět Perutkův dům v Praze v roce 2007. Byla generálním dodavatelem hrubé stavby. Perutka měl podle smlouvy společnosti zaplatit 2,4 milionu korun. Jenže H+V Praha stavbu nezačala a najala si subdodavatele. "Pan Krejča z H+V apeloval na to, že je to stavba pro velmi významného člověka, kterého nechce zklamat. Říkal, že by byl nerad, abychom někde ventilovali, co staví a pro koho. Kdyby prý šel někdo z úřadu kolem, nic neříkat a všechny odkazovat na něj, " vypráví jednatel subdodavatelské firmy Milan Bábela.

Perutka říká, že neví, kolik přesně za stavbu domu zaplatil. Říká, že nemá všechny doklady, protože údajně některé splátky platil v hotovosti. Znát přesné okolnosti finančních transakcí je přitom velmi důležité. Jen ty mohou vyloučit, že je Perutka zavázán lidem, kteří manipulují výběrová řízení v jeho resortu. Tím spíš, že podle svědectví bývalého spolupracovníka Viktora Krejči stál Perutka v pozadí zakázek, které H+V podivně získávala. Ministr Vondra včera vydal prohlášení, že případ považuje za velmi závažný. Prý už požádal inspekci, aby případ prošetřila. A také chce hloubkovou kontrolu podezřelých zakázek, píše MF DNES.

Související

Exšéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník

Šéfové správy hmotných rezerv mají problém, žalobce chce až 8,5 roku vězení

Státní zástupce požaduje pro dva bývalé šéfy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) tresty vězení v rozmezí pěti až 8,5 roku. V dnešní závěrečné řeči u pražského městského soudu trval na tom, že Tomáš Perutka a Ondrej Páleník zneužili pravomoc a porušili povinnost při správě cizího majetku, a to při uzavření nevýhodného smluvního dodatku s německou Viktoriagruppe (VG). Oba muži vinu popírají a uvádějí, že pracovali svědomitě.

Více souvisejících

Tomáš Perutka státní zakázky Korupce

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy