Praha - Představitelé především pravicových stran se chystají uctít památku "třetího Mašína" Milana Paumera, který ve čtvrtek zemřel ve věku 79 let. Naopak socialisté a komunisté jeho činy neuznávají a na pohřeb 4. srpna v Poděbradech se nechystají.
Pohřbu se určitě nezúčastní komunisté. Podle poslance Jiřího Dolejše se činy Milana Paumera a bratří Mašínů nemají heroizovat. "Právo na odpor má své hranice," komentoval útěk Paumera do Západního Berlína, při kterém zahynuli i civilisté. "Zabíjení nevinných je neomluvitelné," dodal s tím, že se mu nelíbí ani to, že Paumer dostal premiérskou medaili od Mirka Topolánka (ODS).
"Paumera pokládám za zločince, a na tom nezmění ani to, že zemřel. Jeho oběti se tak vysokého věku jako on nedožily," vyjádřila se poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).
S činy bratří Mašínů nesouhlasí ani socialisté. "Útěk za svobodou za cenu lidských životů nepovažuji za hrdinství. Během svého pobytu v cizině nepatřili k těm, kteří by podporovali politickou opozici. Starali se sami o sebe. Mám jiné hrdiny, například Jana Patočku," sdělil předseda sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD) s tím, že k Paumerovi ani nemá žádný osobní vztah.
Opačný názor zastávají občanští demokraté, například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Nemyslí si však, že smrt "třetího Mašína" změní pohled české společnosti na činy a postoje. „Odpůrci komunistické totality a její sympatizanti se nikdy nemůžou shodnout v pohledu na tuto etapu naší historie," poznamenala Němcová.
Pokud to půjde, pohřbu se chce zúčastnit i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), zabránit by mu mohly pouze "logistické problémy nebo kdyby ho tam někdo nechtěl," řekl Mediafaxu. "Paumer pro mě byl hrdina a měl jsem ho i s bratry Mašíny v úctě," prohlásil.
"Osobně jsem jej znal a Senát opakovaně navrhuje skupinu Mašínů na vyznamenání a já to podporuji," konstatoval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) s tím, že lidských obětí lituje, ale je nutné brát v úvahu, že tehdy byla studená válka. "Byla to válka se všemi jevy a komunismus byl vždy diktaturou," podotkl. Dodal, že pohřbu se zúčastní, pokud mu to dovolí program.
"Divím se všem, kteří mají nutkání dnes vynášet definitivní ortely nad skupinou bratří Mašínů a požadovat jejich celonárodní prohlášení za hrdiny a mučedníky nebo vrahy," podotkl Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause. Podle něj je jejich čin sporný a sporným zůstane, diskusi se nikdy nepodaří uzavřít. "Jen ať ta diskuse probíhá dál, ale pokud možno méně manifestačně a s větším pochopením pro kontext doby," řekl Jakl.
Milan Paumer zemřel 22. července po těžké nemoci v Praze. Za války se jako dítě přátelil s Josefem a Ctiradem Mašíny, s nimiž po únorovém převratu založil protikomunistickou odbojovou skupinu. Impulsem k vystoupení proti režimu byly represe a zavírání lidí z politických důvodů. V roce 1953 se rozhodli uprchnout do Západního Berlína. Pronásledovaly je tisíce policistů a vojáků v Československu i východním Německu. Pětice se na útěk vyzbrojila a neváhala zbraně použít. Kromě členů ozbrojených složek však Mašínovi mají na svědomí i život pokladníka, což je na jejich akci nejkontroverznější. Jejich kritici je označují za zločince, protože zabíjeli i civilisty. Mašínovi a Paumer tvrdili, že byla válka a oni se bránili se zbraní v ruce, navíc dva členové skupiny byli dopadeni a popraveni. Mašíny se nebál obhajovat například bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS), který Mašíny a Paumera vyznamenal premiérskou medailí.
Milan Paumer bude mít pohřeb 4. srpna v Poděbradech.
Související
Bratři o odbojové skupině Mašínů se pokusí pro Česko získat Oscara
Zemřel Vladimír Hradec (†88), "zbrojíř" odbojové skupiny bratří Mašínů
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 9 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě