Karlovy Vary - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes zavítal na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Při té příležitosti uvedl, že do konce letošního roku by měla být schválena novela audiovizuálního zákona.
Návrh zákona těsně před začátkem festivalu schválila vláda. Českému filmu by novela měla podle Sobotky už v příštím roce přinést 180 milionů korun navíc. "Zákon bude skutečně znamenat zásadní změnu a jsem rád, že přítomní zástupci filmařů a producentů ten zákon podporují a uvítali ho," řekl Sobotka.
"Jsem také rád, že se nám podařilo dodržet slovo, protože, když jsme na festivalu byli před rokem, tak jsme s ministrem kultury slíbili filmařům, že zákon bude schválený ve vládě. To se nám podařilo těsně před festivalem. Já bych byl velmi rád, kdyby do konce roku ho Parlament schválil," dodal premiér.
Zákon by měl pak platit od Nového roku. "Státní fond by měl mít k dispozici 390 milionů korun, což je od roku 1993 největší částka, kterou bude možné rozdělit na podporu českého filmu, což je důležitý vklad do kulturní identity země," řekl Sobotka.
Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková řekla, že loni byl rozpočet fondu 193,5 milionu korun, letos pak 220 milionů. Pokud se novelu podaří přijmout, fond by pak mohl mít s navýšením k dispozici 390 milionů korun.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , zákony , Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
před 1 hodinou
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
před 2 hodinami
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
před 3 hodinami
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
před 4 hodinami
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
před 5 hodinami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 6 hodinami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 7 hodinami
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 7 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 9 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 10 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
Společnost Apple oznámila, že na unijní trh nedodá svou kompletně přepracovanou asistentku Siri s umělou inteligencí, přičemž toto rozhodnutí zdůvodnila přísnými pravidly Evropské unie pro digitální trhy.
Zdroj: Libor Novák