Praha - Občanská demokratická strana bude usilovat o zakotvení možnosti střídavé péče do českého právního řádu. Jak agentuře Mediafax ve středu řekl poslanec Pavel Staněk, ze střídavé péče by se měl stát primární způsob výchovy.
"Podle Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod má dítě právo být vychováváno oběma rodiči. Česká republika by tedy měla odstranit diskriminaci, kdy se nesmyslně naloží povinnost výchovy pouze na jednoho z rodičů, čímž trpí především děti," uvedl Staněk, který současný stav považuje za nepřípustný. Upozorňuje na možné důsledky takové výchovy. "Tímto zastaralým přístupem soudů jsou především poškozovány děti, které mají podle nejnovějších studií častější sklony k patologickému chování. Psychologové zjistili, že děti vyrůstající bez otce jsou mnohonásobně více ohroženy poruchami chování, závislostmi nebo dokonce kriminálním jednáním," zdůrazňuje.
Změny chce Staněk dosáhnout novelizací zákona o rodině, který by se tak měl rozrůst o dva nové paragrafy. Česko by tak v podstatě následovalo Slovensko, které střídavou péči do svého právního řádu zakotvilo podobným způsobem. Příslušná novela by přitom mohla vejít v účinnost už v příštím roce.
Konzervativci současně doufají, že možnosti uložit střídavou péči budou české soudy využívat. "Není to všelék a zdaleka ne vždy to bude možné, ale tento způsob výchovy by měl být soudy stanovován podstatně častěji než dosud, a k tomu je třeba dát soudům novelou zákona jasný signál," dodal Staněk.
Související
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
před 1 hodinou
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
před 1 hodinou
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
před 2 hodinami
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
před 3 hodinami
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
před 4 hodinami
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
před 4 hodinami
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
před 5 hodinami
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
před 7 hodinami
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov u příležitosti čtvrtého výročí zahájení plnohodnotné invaze prohlásil, že Rusko hodlá i nadále prosazovat své válečné cíle na Ukrajině. Moskva se podle něj nachází v široké konfrontaci se Západem, který se údajně snaží Rusko „rozdrtit“. Peskov však tvrdí, že tento tlak namísto oslabení pomohl zemi sjednotit a vedl k mimořádné konsolidaci ruské společnosti.
Zdroj: Libor Novák