Euro je droga a nás zničí. Rozhodují o nás bez nás, zlobil se v ČT politik

Praha – I navzdory dění v eurozóně se mluví o přijetí eura i v České republice. To by mohlo přijít někdy po roce 2020. Současná situace nahrává spíše odpůrcům jednotné měny, měnit názor na přijetí eura ale není podle českého koordinátora pro přijetí eura nutné. Euro je integrační prvek a Česká republika je na tom prý lépe než Řecko. O tomto tématu se také bouřlivě debatoval v pořadu Události, komentáře.

Prezident Miloš Zeman už na dopolední tiskové konferenci Hradů ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka uvedl, že by Česko i nazále mělo vstoupit do měnové unie. „Pan prezident je sice i nadále přesvědčen, že ČR by měla vstoupit do eurozóny, ale na druhé straně plně přiznává protiargument, že finanční situace Řecka nepodporuje tento vstup, protože jako člen eurozóny by ČR musela platit řecké dluhy," uvedl hradní mluvčí.

Podle národního koordinátora pro zavedení eura v ČR Oldřicha Dědka však řecký krize bude vyřešena ještě před reálným vstupem Česka do měnové unie, rok 2020 uvedl jako nejbližší možný termín. „Chápu, že jste placen nebo jste tu od toho, abyste propagoval a připravoval na vstup do eurozóny, ale opravdu od vás neuslyšíme korekci sama sebe? Opravdu to fatální, co se událo v poslední době, nijak neovlivnilo vaše názory?" snažil se z něj moderátor David Borek dostat pravdu.

Podle Dědka je to sice těžká situace, ke změně názorů ale nejsou důvody. Eurozóna podle něj už pět let trvání řecké krize ukazuje, že je stabilní.

Euro je ideový projekt, ne ekonomický

S tím zásadně nesouhlasil předseda Strany zdravého rozumu Petr Hannig. Podle něj je euro ideový a ne ekonomický projekt. O ekonomiku se podle něj jednalo třeba při vzniku měnového systému v roce 1979. „ Byl dán rozptyl 2,5 % plus mínus. A už během dvou tří let se ukázalo, že je to nereálné. Některé státy jako třeba Itálie potřebují 6 %. Dostalo se to až k 15 % a dokonce Velká Británie v roce 1992 z toho systému vystoupila. Už se měli politici a ekonomové na toto dívat a euro měli ordinovat pouze těm státům, které na to mají,"oponoval Hannig.

Když moderátor nadhodil, že Česko má i podle skeptiků lepší podmínky pro přijetí eura, než mělo Řecko, měl Hannig jasnou odpověď. „To má, ale Česko má zase víc na to být úplně samostatné. Nepotřebuje euro. Spousta států nemá společnou měnu, a přitom je ekonomicky velice vysoko. Zaplaťpánbůh že nemáme tu měnu, protože jsme se přes ty události od roku 2008 až sem dostali poměrně dost dobře," myslí si předseda Strany zdravého rozumu.

Referendum o euru? Nesmysl

Referendum o euru by podle Dědka nemělo být vůbec. Upozorňuje na zkušenosti ze Švédska nebo Dánka a dodává, že referendum o euru nikdy nemůže být věcné, protože se vždy zvrhne na emocionální otázky. Dánsko ovládla otázka, jestli euro nezlikviduje sociální stát, Švédové se zase domnívali, že euro je záruka míru. „Argumenty ve prospěch eura jsou technické a lidé jim nerozumí," myslí si koordinátor pro přijetí eura. Argumenty při euro jsou podle něj nezáživné a lidi do varu nepřivedou, proto se vždy bude argumentovat emocionálními problémy.

Moderátor připomněl slova francouzského prezidenta Hollanda, který mluvil o nutnosti přikročit k jednotnému finančnímu rozpočtu eurozóny a k vytvoření užšího parlamentu složeného ze zemí platících eurem. „Nepamatuji si, že by tato fatálně a úplně revolučně nová myšlenka byla předložena českým občanům v referendu, když se hlasovalo o našem vstupu do Evropské unie," podotkl Borek.

Podle Dědka bylo ale už při vstupu do EU nutné počítat s tím, že se eurozóna vyvíjí, což je i součástí smluv. „Na tom není nic překvapivého, jestliže se demokraticky státníci demokraticky rozhodnou na nějakém posunu dopředu," uklidňoval Dědek.

Rozhoduje se o nás bez nás

„Demokraticky o nás bez nás, jako vždycky," rýpnul si Hannig. Na poznámku o tom, že evropští státníci jsou demokraticky voleni ve volbách, měl předseda Strany zdravého rozumu také jasnou odpověď. „Ale máme tady Lisabonskou smlouvu, proti které Strana zdravého rozumu velice tvrdě byla. A je takzvaná kvalifikovaná většina. To znamená, že bez nás mohou rozhodnout o nás," podotkl Hannig. Uznal sice, že Babiš je zásadový v tom, že nechce Řecku platit žádné peníze, ale stejně bude muset, protože kvalifikovaná většina o tom zřejmě rozhodne. „Já si myslím, že problém je ten, že Francie nikdy nebyla malým státem. Nerozumí emancipačním snahám Řeků, Slováků, všech. Já jsem veliký přítel EU. Ale euro EU zničí," prohlásil Hannig.

Toho se Dědek neobává. Velké země podle něj vysílají signály, že euro je osou evropské integrace a že na euru záleží. „Nevidím zde úbytek politické podpory tomuto projektu. Lidé dovedou být vykolejeni tím, co se děje v Řecku, ale od toho jsou politici, aby viděli dlouhodobé zájmy a nějakým způsobem podle toho jednali," má jasno koordinátor.

Řecký zápal plic

Na dotaz Borka, o tom, že Česká republika je na tom dobře ekonomicky a že ekonomika je podobná Německu, tak proč by nemělo vstoupit do EU, Hannig připomněl, že i někteří němečtí ekonomové a politici nesou s nelibostí německé členství v eurozóně. „Euro má tu vlastnost, že v některých zemích je podhodnoceno, jako v Německu, a v některých nadhodnoceno, jako v Portugalsku, Španělsku či Řecku. Ten rozptyl je tak velký, že to podvazuje ekonomický vývoj Evropy. Myslím si a nejsem prorok, buď se budeme držet strašně eura, ale EU se rozpadne. A nechci vidět, co se stane v Řecku. Totiž euro je pro Řeky droga, oni se o ni opírají. Ale já si myslím, že by se té drogy měli zbavit, protože když se vrátí k vlastní měně, ceny padnou dolů," dodává Hannig

Situaci přirovnává chřipce, se kterou člověk bojuje paralenem a nenechá teplotu, aby stoupla a dostala vás z nemoci pryč. Půjčky Řecku jsou ten paralen. Stejně potom vznikne zápal plic.

Související

česká národní banka

ČNB by měla využít situace a snížit hlavní úrok na nulu, soudí ekonom Dědek

Česká národní banka (ČNB) by měla využít současného prostoru k dalšímu uvolnění měnové politiky a snížit svůj základní úrok na technickou nulu. Agentuře Bloomberg to dnes řekl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Banka by tak podle něj podpořila fiskální uvolňování. K dalšímu snížení základní sazby už minulý týden vyzval také Aleš Michl, další z členů rady ČNB.

Více souvisejících

Oldřich Dědek - Události komentáře peníze

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy