Praha - Česká republika ústy premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance ještě před několika dny hlasitě odmítala uprchlické kvóty z dílny Evropské komise. Teď je rozhodnuto, kvóty jsou schváleny a Česko se bránit nebude. To se ale řadě politiků nelíbí.
"I když se mi použití kvót nelíbí, nesouhlasím s nimi a hlasovali jsme jako stát proti, Evropa se nesmí na řešení migrační krize rozpadnout. Nechci proto žalobami dál stupňovat napětí. Lano můžete napínat jen do určité míry a pak se přetrhne. Čekají nás další bitvy o realistický přístup k migrační krizi a potřebujeme, aby partneři v Evropě naše argumenty poslouchali," uvedl Bohuslav Sobotka.
Jeho rozhodnutí se ale nelíbí opozičním poslancům, podle kterých Sobotka srazil "jako obvykle" před EU paty. "V uplynulých dnech jsme slyšeli silácké výroky některých členů vlády (Bělobrádek, Chovanec), že proti zavedení povinných kvót se ČR bude bránit právní cestou. Dnes premiér Sobotka zcela otočil a prohlásil, že ČR nebude včerejší rozhodnutí Rady ministrů o kvótách nijak rozporovat. Je smutné, že vláda v této situaci působí chaoticky a nejednotně, zjevně jí chybí vnitřní koordinace a členové vlády vydávají vzájemně rozporná prohlášení. Ještě smutnější ale je, že premiér Sobotka není schopen – na rozdíl třeba od slovenského premiéra - vyslat Evropské unii silný politický signál, že včerejší silový postup na Radě ministrů je pro ČR nepřijatelný a místo toho, jako už mnohokrát předtím, srazil před EU poslušně paty," reagoval 1. místopředseda ODS Jan Zahradil.
"Odmítám rezignaci premiéra Bohuslava Sobotky na právní řešení přidělování kvót na imigranty u Evropského soudního dvora. Jeho vysvětlení, že nechce eskalovat situaci ve skutečnosti znamená, že budou eskalovat emoce i problémy, česká vláda se tímto vzdává bez boje. S tím osobně nesouhlasím a věřím, že to Bohuslavovi Sobotkovi, stejně jako celé ČSSD, voliči připomenou ve volbách. Jde přece o celou Českou republiku, nikoliv o politické ambice. „Evropa se nesmí kvůli kvótám rozpadnout," říká Bohuslav Sobotka. Ale hrozí, že se rozpadne kvůli imigrantům, říkám já," uvedl senátor Přemysl Sobotka.
"Ministr vnitra Milan Chovanec v úterý na Twitteru poznamenal, že některých zemí se kvóty pro přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské státy EU netýkají, protože mají výjimku. Podle Chovance ale ČR výjimku nemá, protože si ji při vstupu do EU nevyjednala. Ministr Chovanec se tak asi pokouší odpoutat pozornost od výsledku jednání Rady EU o kvótách, kde ČR zastupoval pravé on, a svalit "vinu" na podmínky členství v EU, které jsem jako hlavní vyjednavač o vstupu ČR do EU na základě mandátu vlády dojednal," reagoval europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.
"Rozhodnutí o povinných kvótách je ale založeno na ustanovení Smlouvy o EU o sdílené odpovědnosti a solidaritě, tedy na tzv. primárním právu Unie. Výjimky si mohly vyvzdorovat pouze státy, které v době přijímání Smlouvy o EU už byly členy unie, konkrétně Velká Británie, Dánsko a Irsko. Tyto země si našly cestu přes výjimky v hlavě V Smlouvy o EU, která se sdílené odpovědnosti ani netýká. Země přistupující do EU takovou výjimku nikdy nemohly získat, ani ČR, ani žádná jiná, protože základní podmínkou pro jednání o členství je bezpodmínečné přijetí primárního práva," uvedl Telička.
"V této souvislosti bych chtěl také připomenout, že vyjednávač jedná pouze o mandátu, který dostal od vlády. Tehdejší vláda ČSSD i s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou mi ale logicky nic takového neuložila. Zda šlo v případě vyjádření ministra Chovance pouze o nekorektnost či neznalost nechávám bez dalšího komentáře," dodal.
Související
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
před 1 hodinou
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
před 3 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
před 4 hodinami
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 5 hodinami
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 6 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 7 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 8 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 9 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 10 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 11 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 12 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 13 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.
Zdroj: Jan Hrabě