V rámci covid pasů by se podle Teličky mohly uznávat vybrané antigenní testy

V rámci tzv. digitálního zeleného certifikátu neboli covidového pasu by podle bývalého eurokomisaře a místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky měly být kromě PCR testů uznávány i antigenní testy. Evropská komise by měla vydat seznam těch, kterými se bude možné prokazovat. Vybrány budou na základě vědeckých studií o jejich přesnosti a funkčnosti.

S platností covidových pasů se počítá na 12 měsíců. Telička to dnes řekl na on-line setkání s novináři pořádaném asociací Digital Economy Network (DEN), ve které je místopředsedou, a společností Invia Group.

Zatím podle Teličky není stanoveno, v jaké lhůtě po odběru budou testy platné. Pravděpodobně to zůstane v kompetenci členských států a doba se nebude lišit od dosavadních požadavků. Některým zemím stačí test starý 72 hodin, někde je nutné dodržet lhůtu 48 hodin.

Zelený certifikát bude postaven na třech kritériích, všechna by měla mít stejnou váhu. Jde o očkování proti nemoci covid-19, negativní PCR nebo antigenní test a přítomnosti protilátek v těle. Osvědčení o nich bude obsahovat detailní informace. Posun podle Teličky nastal v tom, že by mělo být možné zapsat očkování i ze třetích zemí. Navíc by mohly být uznávány nejen vakcinace schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA), ale také ty zapsané na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO).

Covidové pasy by měly vydávat příslušné národní orgány států EU buď automaticky, nebo na žádost. Měly by být v jazyce dané země a zároveň v angličtině. Lidem by měly být poskytovány bezplatně, ovšem podle Teličky ne nutně, pokud certifikát člověk například opakovaně ztratí.

Tématem, o kterém se podle Teličky ještě ve středu diskutovalo, je tzv. přechodné období, tedy čas, který budou státy na zavedení covidových pasů mít. Mělo by to být až šest týdnů. Česká republika je podle Teličky zastáncem delší lhůty.

Telička i předsedkyně spolku DEN Karolína Brennerová uvítali, že velvyslanci členských států EU se ve středu shodli na zavedení certifikátů do června. "Byť se jedná o specifický a jednorázový nástroj pro obnovu cestovního ruchu po pandemii, tak věříme, že další technická jednání a dodávky vakcín budou urychleně pokračovat," dodala Brennerová.

Europoslanci budou o své pozici pro vyjednávání s členskými státy hlasovat na plenární schůzi ve druhé polovině dubna. Očekává se, že shoda v Evropském parlamentu bude snazší než mezi unijními zeměmi. Ty se dokázaly domluvit na sjednocení některých cestovních kritérií, ale zatím nenašly společný názor například na vzájemné uznávání testů.

DEN je spolek sdružující inovativní společnosti ze zemí střední a východní Evropy. Prosazuje rozmach digitální ekonomiky v Evropě tak, aby se takové firmy mohly rozvíjet bez zbytečné administrativní zátěže. Jeho členy jsou skupiny Mall Group, Invia Group, Heureka Group a společnosti Livesport, Kiwi.com a Aricoma Group.

Související

Aplikace Tečka sloužila mj. k uložení certifikátu o očkování.

Tečka dostane nový život. Bude z ní EZ karta, úřad investuje 50 milionů korun

Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Na dotaz ČTK to uvedl vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.
Covid pas, ilustrační foto

Do Francie nově bez covid pasu. Výjimečný stav končí

Ve Francii dnes posledním dnem platí zdravotnický výjimečný stav zavedený v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Od pondělí tak končí povinnost překládat covidový pas při vstupu do země ze zahraničí a do práce se budou smět vrátit zdravotníci, kteří nesplnili povinné očkování proti covidu-19, oznámily úřady. Nový zákon ale vládě umožňuje zavést některá omezení, pokud si to vyžádá epidemická situace.

Více souvisejících

covid pasy Pavel Tělička

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Napětí ve východní Asii se stupňuje. Jihokorejské stíhačky startovaly k čínským a ruským narušitelům

Čína a Rusko dnes již pošesté od roku 2019 provedly společnou leteckou hlídku nad Japonským a Východočínským mořem. Jižní Korea musela podle agentury Reuters nasadit své stíhačky. Ukazuje to na dlouhodobé napětí v regionu, které se za poslední dobu z důvodu agresivní politiky Ruska, Číny a Severní Koreje ještě vyostřuje. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy