Boj s korupcí? V ČR chybí zákon o whistleblowingu, stěžuje si Babiš

Praha - V Praze se dnes koná konference Vývoj trendů v boji proti korupci, praní špinavých peněz a navracení majetku z trestné činnosti v Evropě. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na ní uvedl, že jedním ze zásadních problémů Česka je nevyřešená otázka takzvaného whistleblowingu.

V Česku neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád či zákoník práce. "Naši spoluobčané, kteří mají odvahu ukázat na korupci, tak mívají problémy ze strany státní správy i zaměstnavatelů. Hraničí to s ochranou lidských práv. Bohužel není u nás pro to pravidlo," řekl ministr.

Dále podotkl, že nedostatečné oznámování korupčního jednání souvisí i s atmosférou ve společnosti. "V minulosti jsme měli oznamovatele a ten člověk se dostal do pozice, že je udavač. A pokud nezměníme tu atmosféru, kdy se podnikatelé chválí, že nezaplatili daně nebo že upláceli, tak je to špatně," prohlásil.

Náměstek ministra Ondřej Závodský, který v minulosti sám jako whistleblower upozornil na podezřelé smlouvy v Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, dodal, že pokud někdo v současnosti jde proti systému rozkrádání veřejných peněz, čelí mimořádnému tlaku. "Stojí proti němu zaměstnavatel, který se na tom podílí. Bojuje proti tomu, který se přisál na veřejné rozpočty a bojuje proti další korporacím, které mohou ty strany využívat," popsal.

Tvorbu zákona má v gesci ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Nedávno uvedl, že návrh alternativ legislativního řešení by měl být připraven do konce letošního roku. Prosazení právní ochrany whistleblowerů je součástí programového prohlášení vlády.

Z nedávného průzkumu poradenské společnosti EY vyplývá, že až šest z deseti českých podnikatelů se setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti byli přímo vyzváni úplatek poskytnout.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Korupce whistleblowing

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy