Martin Jan Stránský. Náváže na rodinnou tradici politika?

Praha - Odborník na zdravotnictví strany Věci veřejné, lékař Martin Jan Stránský (53, nez.) kandiduje v podzimních volbách do Senátu. Je vnukem prvorepublikového ministra spravedlnosti a synem poslance tehdejšího parlamentu Jaroslava Stránského.

Martin Jan Stránský se narodil v New Yorku a ve Spojených státech prožil většinu svého života. Vystudoval medicínu na St. George´s University School of Medicine v USA. Po dokončení studia zahájil vlastní lékařskou praxi a zároveň začal jako asistent přednášet neurologii na univerzitě v Yale.

V Česku se trvale usadil až po pádu komunistického režimu. Od roku 1994 přednáší na II. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1995 založil polikliniku na Národní v Praze. Zde působí dodnes jako lékař i ředitel.

Ačkoliv se snažil angažovat v politice a pokračovat v rodinné tradici, pokaždé to byl neúspěšný pokus. V loňském roce kandidoval do Poslanecké sněmovny v Jihomoravském kraji ve volbách, které byly nakonec Ústavním soudem zrušené. O post poslance se ucházel i v květnových volbách letošního roku, opět neúspěšně. V roce 2004 neúspěšně kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu, v roce 2008 byl nezávislým kandidátem Věcí veřejných do Senátu. Ve svém senátním obvodu získal podporu jen 12 % voličů, avšak jeho podporovatelem byl údajně i exprezident Václav Havel.

Ve straně Věci veřejné zastával roli stínového ministra zdravotnictví. "Zdravotnictví je oblast, která se zbytečně zpolitizovala. Stále se nezabývá konkrétními problémy, jejichž vyřešení umožní fungování celého systému. Doposud však politické strany k této problematice nepřistupovaly zodpovědně, spíše se jí buď bály, anebo ji zneužívaly," tvrdí Stránský.

Je zakladatelem a ředitelem výměnného neurologického programu mezi Yaleskou a Karlovou univerzitou a programu Prague Selective, který vyslal již přes 1000 studentů medicíny z USA do České republiky a je tak největším programem v Evropě.

Od poloviny 90. let se snaží angažovat na poli lidských práv a kulturního dění v Praze, za což dostal ocenění Masarykovy akademie.

Související

Více souvisejících

Martin Jan Stránský

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy