Spor o registr smluv: Rekonstrukce státu a zelení chtějí sněmovní verzi zákona

Praha - Pracovní skupina projektu Rekonstrukce státu (RK) analyzovala senátní verzi návrhu zákona o registru smluv a dospěla k závěru, že ve znění senátní novely nezajistí zveřejnění všech smluv veřejné správy tak, aby byly dostupné voličům a veřejné kontrole, obsahuje zásadní legislativní chyby a vedl by k právní nejistotě některých povinných subjektů.

"Doporučujeme proto (pokud není reálná politická shoda na přijetí původní verze zákona, schválené poslaneckou sněmovnou), aby raději nebyl přijat zákon o registru smluv vůbec. Senátní verze zákona je nefunkční a ve svém důsledku představuje pouze zbytečnou administrativní zátěž pro povinné subjekty," uvedl web rekonstrukcestatu.cz.

Zástupci Rekonstrukce státu budou poslance přesvědčovat ještě v úterý ráno při příchodu na jednání Sněmovny. První skupina dobrovolníků bude před budovou Sněmovny přibližně od 08:00. "Mnohem větší účast pak očekáváme od půl druhé, kdy se bude blížit hlasování," uvedl PR manažer platformy Nikola Hořejš. Na happening by podle něj mohly přijít i některé známé osobnosti, které snahu Rekonstrukce státu podporují.

Zástupci platformy státu budou poslancům rozdávat maketu registru smluv, který by vznikl na základě senátního návrhu. "Bude prázdný," upozornil Hořejš. Poslanci tak budou upozorněni na to, že senátní verze zákona podle kritiků vůbec nesplní původní záměr.

Kontrola prováděná Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude v důsledku značného množství povinných subjektů a smluv jen namátková. Pokud někdo nebude chtít konkrétní smlouvu zveřejnit, nebo jen nezavede fungující mechanizmus zajišťující úplné zveřejňování, může se oprávněně spoléhat na to, že právě jeho smlouva kontrolována nebude, tvrdí RK.

Podle expertů Rekonstrukce státu je problém hlavně v tom, že horní komora chce z předlohy vyjmout princip, podle kterého by nezveřejněná smlouva nebyla platná, a nahradit jej peněžitou pokutou. Kontrolu zveřejňování smluv chce Senát svěřit antimonopolnímu úřadu. Totéž sdělení obsahoval i dnešní inzerát v novinách, v němž osobnosti vyzývají poslance sociální demokracie k podpoře původní verze zákona.

Pokuty vyměřené úřadem za nezveřejnění smlouvy zaplatí daňový poplatník, poukazuje dále RK. Úředník odpovídá za škodu pouze do výše čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního příjmu. Příkladem zde může být kauza ProMoPro. Úřadu vlády byla uložena pokuta ve výši 848,2 milionů Kč. Z toho 100 mil. Kč zaplatil sám Úřad vlády a zbylých 748 milionů Kč pak zaplatilo Ministerstvo financí.

Shodnou výzvu dnes odpoledne zveřejnila i Strana zelených s tím, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nebude moci zajistit dostatečný dohled nad zveřejňováním smluv, Poukazuje na to, že místopředseda úřadu Hynek Brom v odpovědi na dopis senátora Libora Michálka uvedl, že úřad bude smlouvy kontrolovat zpravidla jen na podnět třetí strany. "Kontrola bude založena na incidenčním principu. Většina správních řízení bude zahájena na základě oznámení nebo podnětu třetích stran," uvedl Brom.

"Skutečnost, že ÚOHS bude kontrolovat jen některé smlouvy, potvrzuje obavu, že dohled nebude účinný. To udržuje vysoký korupční potenciál," dodal k tomu senátor Michálek.

Poslanci ČSSD budou podle informací z minulého týdne jednat o postoji k předloze teprve v úterý dopoledne.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Zveřejňování smluv na webu? Nemocnice výjimku nedostanou, rozhodli poslanci

Veřejné nemocnice nedostanou úlevu ze zveřejňování údajů o jednotkových cenách léků v internetovém registru smluv. Sněmovna zamítla snahu Senátu přidat ustanovení do novely, podle níž energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí přijdou o výjimky z povinného zveřejňování. Předlohu v původním sněmovním znění nyní dostane k podpisu prezident.

Více souvisejících

registr smluv na internetu Rekonstrukce státu Strana zelených

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy