V jaké podobě projde registr smluv? Zákon je v rukou poslanců ČSSD

Praha - Zákon o registru smluv je v rukou poslanců ČSSD. Vyplývá to z vyjádření představitelů sněmovních stran po jednání poslaneckých klubů. Poslanci dnes rozhodnou, zda vůbec a kterou verzi sledovaného protikorupčního zákona přijmou.

Podstatou původní poslanecké verze je povinnost úřadů zveřejnit smlouvy, které uzavřou. Pokud tak neučiní, smlouva je neplatná. Senátoři chtějí tento princip zrušit. ANO, lidovci, TOP 09, ODS i Úsvit dnes slíbili podporu poslanecké verzi. Komunisté dnes zopakovali, že poslanecký návrh nepodpoří. ČSSD ohlásila volné hlasování.

Dlouho diskutovaný zákon, který zavádí pro státní orgány povinnost zveřejnit uzavřené smlouvy, schválili poslanci ve druhé polovině září. Cílem bylo zajistit veřejnou kontrolu smluv, které uzavřou ministerstva a další orgány státní správy. Při projednávání v horní komoře senátoři odhlasovali několik zásadních změn. Senát chce povinné zveřejnění nahradit peněžitou pokutou. Kontrolu zveřejňování smluv chce svěřit antimonopolnímu úřadu. Obě varianty zákona mají ve Sněmovně své kritiky a zastánce.

"Je to fiasko, že jsme nebyli schopni registr smluv doposud prosadit," prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dodal, že ANO se postaví za původní verzi registru. "Ve formě, jakou navrhuje Senát, je ten zákon bezcenný. Nechápu, proč to Senát navrhuje," poznamenal. Babiš také chce, aby problematika registru smluv byla prioritně zařazena na nejbližší jednání vládní koalice. Ta by si měla závazně stanovit další postup, míní. Babiš to napsal v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), zveřejněném na webu ANO.

Poslanci ČSSD se na jednotném postoji neshodli, a budou proto hlasovat volně, oznámil předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák. Kritici poslaneckého návrhu z řad ČSSD varují, že znevýhodňuje státní firmy. Ty by prý musely zveřejňovat veškeré smlouvy se svými odběrateli a dodavateli. U senátního návrhu poslancům vadí, že účinnost smlouvy neváže na její zveřejnění.

Lidovci se postaví za poslanecký návrh, chtějí ale prosadit změny, které upraví pravidla pro státní podniky. Odlišný postoj ČSSD podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška nijak neovlivní fungování vládní trojkoalice. "Ten materiál je poslanecká iniciativa, vztahují se na ni jiná pravidla než na vládní návrhy," uvedl.

Psali jsme:
Spor o registr smluv: Rekonstrukce státu a zelení chtějí sněmovní verzi zákona  

Nejpočetnější opoziční strana KSČM se v dnešním hlasování bude držet svého původního postoje a nepodpoří poslanecký návrh, řekl předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Důvodem jsou prý nerovné podmínky pro státní podniky. O senátní verzi budou komunisté hlasovat volně.

Poslanec TOP 09 Jan Farský považuje za nejhorší variantu, pokud projde senátní verze. Ta prý ze zákona zachovává jen nadpis. "Než zbytečný zákon, to radši žádný," podotkl. Nejlepší by podle něj bylo potvrzení předchozího hlasování poslanců - tedy původní verze zákona, což je i postoj TOP 09. "Doufám, že se k tomu i dopracujeme, jednání stále probíhají," řekl dopoledne.

ODS se taktéž přiklonila k původní variantě. "Jsme připraveni většinově podpořit zákon, který vzešel z Poslanecké sněmovny," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Zveřejňování smluv na webu? Nemocnice výjimku nedostanou, rozhodli poslanci

Veřejné nemocnice nedostanou úlevu ze zveřejňování údajů o jednotkových cenách léků v internetovém registru smluv. Sněmovna zamítla snahu Senátu přidat ustanovení do novely, podle níž energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí přijdou o výjimky z povinného zveřejňování. Předlohu v původním sněmovním znění nyní dostane k podpisu prezident.

Více souvisejících

registr smluv na internetu ČSSD Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy