Praha – Sociální demokraté v Praze v tuto chvíli do koalice s TOP 09, ODS a Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN) nevstoupí. Oznámil to předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina. Vysvětlil to tím, že i hlasy těchto tří stran přispěly k dnešnímu odvolání předsedy magistrátního výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD).
ČSSD bude nadále postupovat společně s hnutím ANO, se kterým uzavřela před několika týdny dohodu o spolupráci při vyjednávání nové koalice. S kým kromě ANO bude ČSSD jednat, Březina neřekl. Právě tyto dvě strany spolu s Trojkoalicí v hlavním městě vládly, koalice se ale před několika týdny rozpadla.
Návrh na jeho odvolání předložil opoziční zastupitel Mikuláš Ferjenčík (piráti). Pro Slezákovo odvolání hlasovalo 34 zastupitelů v 65členném sboru. Slezák byl odvolán hlasy zastupitelů TOP O9, ODS, pirátů, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a nezávislých.
V rámci dnešního jednání ještě ODS chtěla odvolat primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) kvůli neznalosti jednacího řádu zastupitelstva. Svůj návrh ale nakonec předseda pražské ODS Filip Humplík stáhl.
„Klub sociální demokracie přijal usnesení, že na nabídku koalice s TOP 09, Trojkoalice a ODS nereflektuje," řekl ČTK Březina. Argumentoval právě odvoláním sociálnědemokratického předsedy výboru.
Podle předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandry Udženiji je dnešní krok čistě rozhodnutím ČSSD. „Dlouhodobě říkáme, že klub ČSSD a ANO jsou jedna strana řízená zákulisními hráči. A toto je toho potvrzením," řekla ČTK Udženija. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) uvedl, že nabídka na spolupráci stále platí. „Rozumíme tomu, že ČSSD na svém klubu probrala aktuální jednání zastupitelstva (odvolání Slezáka), my neuděláme ukvapené závěry, abychom na to reagovali nějakým silovým vyjádřením," řekl.
Související
Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci
Praha chce odkoupit rušené pobočky České pošty. Plánuje je přestavět
magistráty Praha , Karel Březina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 2 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 2 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 3 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 4 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 6 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
včera
Hon na vakcínu odstartoval. Očkování proti ebole vyvíjí vědci z celého světa
včera
Írán zastavuje mírová jednání s USA
včera
Rozhodnutí o přesunu agend z Úřadu vlády na ministerstva je definitivní, řekl Babiš
včera
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
včera
Magyar změní ústavu, aby dosáhl odvolání maďarského prezidenta
včera
Netanjahu nařídil armádě zahájit bombardování Bejrútu
včera
Írán od začátku války zasáhl víc vojenských objektů, než USA dosud přiznávaly
včera
EU zvažuje, že zbaví nároku na ochranu ukrajinské muže v odvodovém věku
včera
Není správné lpět na české koruně, pokud by brzdila rozvoj. Skepsi vůči euru vytváří politici, varoval Pavel
včera
Zelenskyj: Ukrajina naléhavě potřebuje protiraketové střely z USA
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jeho země naléhavě potřebuje protiraketové střely ze Spojených států, aby dokázala čelit rostoucímu počtu útoků ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák