Dienstbiera a Pelikána vyházet z okna, Zemanova hvězdná chvilka, važme si zbraní, rozjel se senátor

Praha - Senátor Jaroslav Doubrava se v neděli věnoval "hvězdné chvíli" prezidenta Miloše Zemana při jeho rozhovoru pro TV Prima. Následně přiznal, že s ním v řadě věcí souhlasí a některá jeho vyjádření posléze doplnil.

"Pokud na TV Prima v neděli o pošmourné jedenácté hodině dopolední hovořil prezident Miloš Zeman o nebezpečí islámské invaze, teroru, o opatrnosti premiéra Sobotky a hlouposti nebezpečných ministrů Dienstbiera a Pelikána, jeho slova byla moudrá. Moudré je to, co nastavuje zrcadlo, abychom sami poznali to, co nám jiní chtějí vnutit. Prezident Zeman shrnul obavy panující mezi občany České republiky, ale i mezi mnoha miliony občanů EU," napsal Doubrava na sociální síti.

V Zemanových slovech podle senátora nebylo nic štvavého či pohrdavého. "Pouze upozorňoval na svá varování vůči migrační a islámské militantní vlně, která se konkrétně naplňují. Hovořil o islámu jako o náboženském hnutí, které není s kulturou Evropy slučitelná, nepotkává se s evropskými hodnotami. Ukázal na signální lakmusový papírek práva a postavení žen v mohamedánských zemích. Pokud hovořil o premiéru Sobotkovi, jemně hovořil o tom, že někteří lidé neradi chodí do konfliktu. Důležité je, že řekl, že Sobotka patří k lidem, kteří nechodí rádi do konfliktu, protože by „to" mohl prohrát. Narážel tím na primitivní politiku bezmocně post-naivní Merkelové a tragikomických šéfů EU. Zdůraznil, že někdy sobotkovská opatrnost může být i výhodou, ale ne v době příchodu bouře a nebezpečí před branami," dodal.

"Pokud řekl, že většina českých politiků se ještě neprobudila, bylo to jemné upozornění, že je na čase sdílet obavy veřejnosti. Z mého hlediska to také znamená, a je to mé zbožné přání, aby ministři v čele se Sobotkou a provedli defenestraci Dienstbiera a Pelikána. Velmi symbolické a také sympatické bylo, že prezident ukončil svůj adventní rozhovor připomenutím slov hamburského politologa Petra Robejška, které uvádím v originálním robejškovském znění: „My Evropané nemáme nic lepšího na práci, než je sem pozvat na jakousi školu v přírodě, kde je naučíme žít v 21. století, a riskujeme přitom, že oni nám tu školu zapálí"," píše senátor.

Velmi zajímavé podle něj bylo Zemanovo přirovnání 'islamistických šmejdů' k brontosaurovi. "Je třeba napadnout jeho mozek, těla si není třeba všímat. O tom hovořil i na půdě OSN. Bombardéry, drony, speciální komanda. K tomu ale nedořekl pro nedostatek času ještě jednu, velmi důležitou drobnost, kterou, jak osobně znám Zemana, velmi dobře chápe a považuje za samozřejmou: Bombardování vojenských cílů letectvem západních zemí je a bude přes všechno doplňkovou zbraní. NATO v Afghánistánu mělo absolutní leteckou převahu nad talibanem, ale dlouhodobě v podstatě zachraňovalo napadené afghánské a západní jednotky před tlakem talibánských povstalců. Čili po roce 2001 až 2003, kdy byly letouny NATO ofenzivní zbraní, potom letectvo pozemním vojskům v Afghánistánu stále více spíše krylo záda," píše Doubrava.

"V oblasti Iráku a Sýrie tento problém může vyřešit jenom obsazení území ovládaného islamistickými šmejdy vládními jednotkami Iráku, kurdskými jednotkami v Iráku a v Sýrii, a Sadovou oficiální syrskou armádou. Protisadámovská opozice představuje jenom jinou variantu islamistického netolerantního hnutí. Islamističtí šmejdi – IS jsou jenom jejich konkurenti, ne ideoví oponenti. Porazit šílené islamisty mohou jenom místní obyvatelé, kteří tam jsou a stále budou doma," dodal.

Podle něj bychom si měli vážit českých zbraní. "K tomu jako český senátor dodávám: Ačkoliv o tom prezident Zeman nehovořil, může brzy nastat doba, kdy se budeme muset vůči teroristům a migrantům bránit se zbraní v ruce. Pokud chceme navýšit vojenský rozpočet, je k tomu důležité:a) při dodávkách zbraní a techniky maximálně preferovat české a česko slovenské zbrojní a strojírenské firmy, a tím i zaměstnanost na našem území,b) uzavřít hranice migrantůmc) zákonem preferovat, aby délesloužící vojáci české armády měli přednostní právo po odchodu do civilu, do záložních jednotek, na získání zaměstnání ve státní správě," uvedl senátor.

Související

Jiří Růžička

Místopředseda Senátu Růžička podal podnět kvůli Doubravovi na Krymu

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (klub STAN) podal podnět senátnímu mandátovému výboru k prošetření kvůli jednání senátora Jaroslava Doubravy (za Severočechy) na Ruskem okupovaném Krymu. Doubrava se tam podle informací Deníku N setkal se šéfem tamní ruské administrativy Sergejem Aksjonovem. Podle Růžičky je toto setkání nepřípustné.

Více souvisejících

Jaroslav Doubrava Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 3 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že současná nejistota v mezinárodním obchodě, kterou způsobila politika prezidenta Donalda Trumpa, paradoxně zvyšuje globální zájem o spolupráci s Evropskou unií. Podle ní je Evropa připravena hrát silnou roli ve „formujícím se novém světovém řádu“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy