Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky dal zelenou návrhu zákona o úvěru pro spotřebitele. Cílem tohoto předpisu je posílit postavení spotřebitelů. Podle premiéra představuje tento krok důležitý postup v boji proti lichvě.
Vládou schválený návrh převádí dohled nad všemi poskytovateli půjček pod ČNB, která by tak měla vydávat povolení k činnosti. O to bude muset každá firma zažádat a v případě provinění by ho mohla banka odejmout. Centrální banka v připomínkovém řízení měla k této změně zásadní připomínky.
Dnes jsme udělali důležitý krok v boji s lichvou.Vládou schválený návrh zákona převádí dohled nad všemi poskytovateli půjček pod ČNB.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 2. Prosinec 2015
Úvěr by měl podle zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.
Poskytovatel bude mít v případě prodlení spotřebitele se splácením úvěru kromě smluvního úroku nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s vymáháním dluhu, zákonný úrok z prodlení (nyní osm procentních bodů nad reposazbou ČNB) a smluvní pokutu 0,1 procenta denně z dlužné částky. V případě prodlení by celkově mohl naúčtovat penále a smluvní pokuty jen do 70 procent z výše úvěru, nejvýše však 200.000 korun.
Pro spotřebitele je důležité, že zákon bude ohledně smluvních pokut platit i zpětně. „Pokud má půjčené peníze a příští rok, kdy už zákon bude platit, se dostane do platební neschopnosti, bude už pod jeho ochranou. Finanční instituce bude smět naúčtovat maximálně 70 procent z půjčené částky," uvedl mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.
Při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na tzv. účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasným splacením objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.
Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy bude možno zdarma splatit až pětinu hypotéky, dnes jsou za tuto transakci účtovány vysoké poplatky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy.
„Předkládaný zákon o úvěru pro spotřebitele přináší 'revoluci' do nebankovních půjček. V základních konturách jde po mnoha letech vůbec o první rozumný návrh regulace tohoto složitého trhu, kterým úvěry jsou," řekl už dříve ČTK Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni. Současná situace, kdy exekutiva netuší, kolik subjektů tam půjčuje peníze, je podle něj neudržitelná.
Návrh také zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Dosud je toto podnikání živností, kterou může vykonávat prakticky kdokoli. Návrh reguluje vstup do odvětví u zprostředkovatelů a nebankovních poskytovatelů úvěrů a klade vyšší nároky na jejich odbornost.
Související
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
Vláda ČR , Bohuslav Sobotka , lichva
Aktuálně se děje
před 21 minutami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 1 hodinou
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 1 hodinou
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 2 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 3 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 3 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 4 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 5 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 6 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 7 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
Americký ministr obrany Pete Hegseth na brífinku v Pentagonu oznámil, že námořnictvo Spojených států potopilo v Indickém oceánu íránskou válečnou loď. Podle jeho slov se plavidlo nacházelo v mezinárodních vodách a jeho posádka se mylně domnívala, že je tam v bezpečí. Hegseth upřesnil, že loď byla zasažena a poslána ke dnu torpédem, přičemž zdůraznil, že Spojené státy v tomto konfliktu neusilují o „férový boj“.
Zdroj: Libor Novák