Do sčítání se zřejmě zapojí všichni obyvatelé

Praha - Do příštího sčítání lidu, které se uskuteční zřejmě v roce 2021, by se nejspíš opět měli zapojit všichni obyvatelé republiky. O přípravách sčítání by měla ve středu jednat vláda.

Vyplňovat by měli ale méně formulářů, ty by se také víc posílaly elektronicky. Původní záměr, že by statistici údaje získali z registrů a ptali se jen vybrané skupiny lidí, není podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) teď realizovatelný. Registry totiž všechna požadovaná data neobsahují.

"Žádný administrativní zdroj neumožňuje v celém potřebném rozsahu zjišťování údajů o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání, národnosti, mateřském jazyku, víře, zaměstnání a dojížďce do zaměstnání a škol," uvedl statistický úřad. Podle něj v Česku na rozdíl od většiny evropských zemí nejsou ani ucelené informace o bytovém fondu. Kromě otázek na víru, mateřštinu a národnost je vyplnění odpovědí na ostatní dotazy povinné.

Vláda záměr, že by statistici měli při příštím sčítání kolem roku 2020 využít data z registrů a ptát se jen vybrané skupiny lidí, schválila v říjnu 2014. Cenzus začala chystat komise zástupců několika resortů. Posuzovalo se 37 registrů. Podle statistiků by se kvůli sčítání musely rozšířit, nebo by se musely zřídit nové. To by se ale do roku 2021 kvůli zdlouhavému legislativnímu procesu a zadávání údajů nestihlo. Resorty si navíc zavedení nových registrů či doplnění starých odmítají vzít na starost, uvádí se v podkladech pro vládu.

Statistici navrhují proto dvě podoby sčítání. Podle první varianty by využili co nejvíc údajů z registrů. Lidé by pak ve srovnání s rokem 2011 místo tří formulářů vyplňovali dva, otázek by byla ani ne polovina. Víc by se také využily elektronické formuláře. Druhý model stojí hlavně na odpovědích od lidí, registry by byly jen doplněk. Podle ČSÚ to ale "klade na obyvatele neobhajitelnou zátěž", protože by měli vyplňovat údaje, které úřady už mají.

Související

Více souvisejících

Sčítání lidu Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy