Praha - Česko si dnes připomíná Den památky Jana Palacha. Student se před 47 lety upálil na protest proti sovětské okupaci a nastupující normalizaci.
"Myslím si, že jeho čin nám má trvale připomínat, že je potřeba pečovat o hodnoty jako je svoboda a demokracie a ochrana lidských práv, protože je možná někdy považujeme za příliš samozřejmé," řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier u pomníku Jana Palacha před Národním muzeem.
Oběť Palacha i dalších lidí, kteří položili život v boji za svobodu, je podle Dienstbiera nutné neustále připomínat. "Bylo by špatné zapomínat na historii, na to, co vykonali lidé, kteří byli ochotni obětovat život nebo svou svobodu, aby se tu žilo lépe," dodal.
Premiér Bohuslav Sobotka položil k pomníku Palacha kytici a společně s Dienstbierem pak zapálili dvě svíčky. Podle Sobotky se Palach pokusil svým činem vyburcovat lidi, aby se nastupující normalizaci nevzdávali, a to i přesto, že se mu to zřejmě nemohlo podařit. Navždy prý bude symbolem mladé generace, která zažila politické uvolnění v roce 1968.
"Celá tehdejší mladá generace si v sobě nesla i vzpomínku na Jana Palacha a jeho obětavý, tragický a hrdinský čin," řekl Sobotka.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Jan Palach , Jiří Dienstbier ml. , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
před 2 hodinami
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 3 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 4 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 8 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 9 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 11 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 12 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 13 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 15 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák