Superúředník Postránecká zkritizoval Babišovu náměstkyni Schillerovou. Co se stalo?

Praha – Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký v dnešních Otázkách Václava Moravce kritizoval odbornou náměstkyni ministerstva financí Alenu Schillerovou. Tak vystoupila na tiskové konferenci předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše.

Je nepřípustné, aby se odborní náměstci ministrů účastnili stranických tiskových konferencí v době, kdy mají plnit služební povinnosti, uvedl Postránecký. Reagoval tak na případ z konce ledna, kdy na tiskové konferenci předsedy ANO ve Sněmovně hovořila Babišova odborná náměstkyně Schillerová.

Kvůli tomuto problému se na Postráneckého obrátil poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který vystupování odborných náměstků na stranických tiskových konferencích označil za situaci přinejmenším na hraně zákona o státní službě. Podle něj by státní úředníci měli vystupovat nestranně a nezávisle na politických stranách.

Superúředník vysvětloval, že služební zákon umožňuje vysokým státním úředníkům kandidovat ve volbách, takže tito úředníci také musí mít možnost svou kandidaturu aktivně uplatňovat. „Nicméně pokud jde kupříkladu o tiskové konference nebo mítinky těch subjektů, za které budou kandidovat, musí si být vědomi toho, že služební zákon jim stanoví určité povinnosti a není možné se účastnit takovýchto akcí třeba ve služební době, což je ekvivalent pracovní doby," upozornil.

„Pokud by se tito úředníci účastnili tiskových konferencí během svých služebních povinností, pak je to nepřípustné," doplnil. Hlavním tématem tiskovky byl Babišův návrh na snížení daně z přidané hodnoty u piva v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb.

Související

Vláda ČR

Česko má nového superúředníka. Postráneckého vystřídá Petr Hůrka

Novým náměstkem ministra vnitra pro státní službu bude dosavadní náměstek z legislativní sekce ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka. Kabinet dnes schválil jmenování nového tzv. superúředníka na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), sdělil ČTK předseda vlády. Hůrka se stane na šest let nástupcem Josefa Postráneckého, který z funkce odešel předčasně 7. dubna. Hůrka nastoupí 1. července. Babiš doufá v to, že Hůrka zefektivní státní správu.
Vláda ČR

Vláda zkrouhla armádu úředníků: Ve státní správě bude zrušeno 860 míst

Počet míst ve státní správě se od počátku příštího roku sníží přibližně o 860. Obsazena je v současnosti zhruba jedna třetina z těchto míst. Na dnešním zasedání to v rámci tzv. systemizace pracovních míst schválila vláda, řekl novinářům náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Jde podle něj o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě.

Více souvisejících

Josef Postránecký (superúředník) Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy