Topolánek, Nečas, Kalousek, Zeman a jeho fanklub, Paroubek... Poslanec účtuje s politiky

Praha - Poslanec za ČSSD Antonín Seďa se zastal strany před prezidentem Milošem Zemanem a expremiérem Jiřím Paroubkem, kteří v posledních dnech na sociální demokraty útočí.

Poslanec tvrdí, že v naší zemi se úspěch neodpouští nebo se závidí. "Vzpomínám si na boj o předsednické křeslo ČSSD mezi B. Sobotkou a M. Haškem. Tyto dva tábory se do sebe zaklesly a výsledkem bylo značné oslabení sociální demokracie. To samé učinil J. Paroubek, který neunesl vynucený odchod z ČSSD poté, co nesestavil vládu. Založil novou politickou stranu LEV 21, ale neuspěl," uvedl na webu strany s tím, že od té doby svými komentáři útočí na demokraticky zvolené vedení strany.

Prezident Zeman to ale prý pojímá daleko rafinovaněji. "V rámci neshod s vedením sociální demokracie založil nejprve svůj fanklub, který poté přetvořil na SPOZ. Ve snaze ovlivnit ČSSD podporoval kandidaturu M. Haška na předsedu strany, tak jako podporoval své věrné uvnitř sociální demokracie. A výsledkem byl opět pokles preferencí," vysvětlil.

Nejviditelnějším počinem byla podle něj Lánská schůzka po volbách v roce 2013, která měla znemožnit, aby se Sobotka, coby předseda ČSSD, stal předsedou vlády. "Poté, co se členská základna i široká veřejnost postavila za předsedu sociální demokracie, pokračuje M. Zeman s politickým okopáváním kotníků. A tohle chování graduje s blížícími se volbami do krajských zastupitelstev a třetiny senátu. A také s blížícím se termínem nadcházejícího volebního sjezdu ČSSD. Prostě se příznivci pana prezidenta i odpůrci B. Sobotky opět houfují. Zřejmě si pramálo uvědomují, že hrají v dresech soupeřů a dávají si góly do vlastní branky," podotkl.

Je to ale prý marné. "Jakoby bývalí předsedové i členové sociální demokracie přestali vnímat politický obsah a opět, jak je dobrým zvykem, vše řešili personálně. Přitom to byla ČSSD, bez jejíž pomoci by se M. Zeman nestal prezidentem. Je to ČSSD, včele se svým předsedou, na které stojí a padá největší díl zodpovědnosti za koaliční vládnutí. A že si tato vláda nepočíná vůbec špatně, hovoří nejen ekonomické úspěchy a růst HDP, ale i pokles nezaměstnanosti, prosazovaná sociální politika či postupný růst životní úrovně obyvatel. A to prosím nehodnotím já sám, ale nezávislí odborníci," tvrdí poslanec.

"Pan prezident i řada politiků, zneužívající problémů s migrační krizí, musí vědět, že při pohledu na současnou situaci v České republice, je strašení spíše virtuální realitou. Vláda si od samého počátku počíná odpovědně, a to zejména z pohledu zajištění bezpečnosti občanů. Demokratická část politického spektra je proto ve vztahu k řešení migrační krize jednotná. A to bez ohledu na to, zda se jedná o levicovou ČSSD, či pravicovou TOP 09. Prostě populisté nemající vládní zodpovědnost zkouší vše, na čem by se zviditelnili. Zejména proto, že jim ujíždí pomyslný politický vlak. A také ke škodě reálného řešení těch problémů, které tíží naše spoluobčany nejvíce a které jsou šířením strachu poněkud odstaveny mimo zájem veřejnosti," dodal.

Přiznává, že sice neví, co je snahou vnitřní opozice uvnitř ČSSD, pana prezidenta či bývalého předsedy sociální demokracie, ale obává se, že úspěch strany v nadcházejících volbách to nebude. "Kde jsou ty časy, kdy M. Zeman podporoval politiku, kterou sám, ještě nedávno prosazoval. Opravdu mne mrzí, že celá demokratická levice netáhne za jeden konec provazu, protože nechci, aby se opakovalo vládnutí pravicových asociálů. Chápu, že lidé zapomínají na to horší, ale opakovat vládnutí Topolánků, Nečasů, Kalousků a Drábků opravdu nechtějme. A to přesto, že ne vše se současné vládě podařilo tak, jak má ve svém programovém prohlášení," dodal.

"Spojenectví SPO a SPD skončí, pevně věřím, v propadlišti dějin. Tak jako Hnutí proti islámu či další nově vzniklé populisticky zaměřené formace. Lidé by si měli konečně položit otázku, kdo hájí jejich zájmy a zejména, kdo pro ně již něco udělal. A také si na tuto otázku v klidu odpovědět. Rozumím tomu, když se jednou při volbě spálím, ale svou chybu bych neměl opakovat. Politika není divadlo, i když tak někdy vypadá. Je to „setsakramentsky" odpovědná a vážná věc, která rozhoduje o osudech České republiky a jejích občanů. Kdo hraje pouze politické divadlo, se stává pouhým komediantem. Lidé to časem poznají, a to je pouze dobře," uzavřel.

Související

Andrej Babiš

ČSSD zuří: Ubohost. Babiš to nezvládá, Je jako malé dítě

Premiér Andrej Babiš (ANO) důrazně odmítá tvrzení, že by byl slabý premiér. To opakovaně tvrdila opozice především kvůli kauze kolem ministerstva kultury. „Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér,“ tvrdí Babiš. Jenže za to schytal jen další posměch nejen ze strany sociální demokracie,.

Více souvisejících

Antonín Seďa

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy