Sobotka dostal mandát: ČR bude hájit současná pravidla pro ty, co již pracují v Británii

Praha – Na summitu Evropské unie, která se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu se bude mimo jiné jednat o podmínkách, kterými Velké Británie podmiňuje svoje setrvání v osmadvacítce. Česká vláda proto dnes schválila mandát, se kterým premiér Bohuslav Sobotka na jednání odjede.

Pro Česko je nepřijatelné, aby se změny požadované Velkou Británií v navrhované dohodě s Evropskou unií dotkly také lidí, kteří už v zemi nyní pracují. Takové stanovisko bude podle mandátu, který mu udělila vláda, v Bruselu prosazovat Sobotka. Novinářům to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Sobotka zároveň poznamenal, že situace zatím není jednoduchá, a čeká proto náročná jednání, která se podle něj mohou protáhnout na celou noc ze čtvrtka na pátek.

Britské požadavky v souvislosti s referendem o setrvání země v EU budou na pravidelném summitu Evropské unie v Bruselu jedním z hlavních témat. Tím dalším bude migrační krize. Sobotka je přesvědčen o tom, že Evropa musí ve věci najít dohodu už tento týden. „Já myslím, že k dohodě musí dojít teď na této Evropské radě," řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Británie by pak podle něj měla dost času na kampaň před referendem, v němž budou její občané rozhodovat o tom, zda setrvat v unii, či nikoliv.

Neshody ohledně britských návrhů se týkají především sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy, která by zemi umožnila dočasně omezit výplatu některých dávek. Česko podle vlády nechce a nemůže připustit, aby se změny okamžitě dotkly lidí, kteří pracují ve Velké Británii. Podle Prouzy musí prý být jasné, že se týkají jen těch, kdo nově přijdou. „Není možné, abychom ze dne na den změnili pravidla lidem, kteří v Británii pracují, plní si veškeré povinnosti a platí do sociálního systému," řekl Prouza.

Prioritou je podle Prouzy dohodu s Británií najít. „Udělali jsme řadu kompromisů pro to, abychom Británii v EU udrželi. My jsme už hodně ustoupili v oblastech, které se týkají vztahů zemí v eurozóně a mimo eurozónu," řekl. Podle Prouzy je proto nyní také na Británii, aby se ve své pozici posunula.

Některá pravidla jsou podle něj nepřijatelná nejen pro střední Evropu, ale i pro pobaltské země, Bulharsko, Rumunsko, Španělsko a Itálii. Sobotka v úterý telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem a výhrady visegrádské skupiny mu tlumočil.

Jedním ze sporných bodů zůstává takzvaná indexace příspěvků na děti. Občané osmadvacítky, kteří pracují v Británii, mohou dostávat příspěvky na děti, i když ty žijí v jejich domovské zemi. Návrh dohody ale počítá s tím, že by Británie mohla příspěvky snížit podle životní úrovně domovské země.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Tomáš Prouza (ekonom) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy