Předsedkyně ERÚ Vitásková by měla odstoupit, shodli se analytici

Praha - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková by měla odstoupit z funkce. Shodla se na tom většina zástupců oborových asociací a analytiků, které dnes oslovila ČTK. Brněnský krajský soud dnes nepravomocně poslal Vitáskovou na 8,5 roku do vězení s ostrahou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Soud potrestal i dalších sedm lidí, včetně dvou majitelů zmíněných elektráren. Šéfka ERÚ uvedla, že se cítí nevinná, proti rozhodnutí se odvolá a na svou funkci rezignovat nehodlá.

"Už ve chvíli, kdy ji někdo obvinil, měla z morálního hlediska odstoupit. Nyní již je pět nebo deset minut po dvanácté," řekl ČTK výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule. Vitásková by podle něj neměla čekat na vykonatelnost rozsudku a měla by odstoupit ihned.

Podle výkonného ředitele Aliance pro energetickou soběstačnost Martina Sedláka je rozhodnutí soudu třeba respektovat. "Státní zástupce měl svůj návrh na obžalobu podloženou desítkami stran podrobné argumentace. Vzhledem k tomu, že nejde o jediné vyšetřování působení Aleny Vitáskové ve funkci, měla by zvážit své setrvání na nezávislém regulačním úřadu," řekl ČTK.

Podotkl, že podle něj je zarážející linka, kterou se Vitásková před veřejností obhajuje. "Mimo jiné tvrdí, že je nevinná, protože je souzena za věci, které se staly před jejím příchodem do funkce. Jenže její vina podle státního zástupce spočívá až v následném ovlivnění procesu, který měl vést k odebrání licence," uvedl Sedlák.

Vitásková by měla v úřadu skončit také podle Solární asociace. "Obecně. Člověk, který je stíhán v souvislosti s výkonem své funkce by měl ve funkci skončit," řekl dnes ČTK mluvčí asociace Miloš Cihelka. O krocích Vitáskové v čele úřadu podle něj vznikají pochybnosti, zda nejsou účelové. "Neříkám, že jsou a byly, ale podezření vzniká už v principu," dodal Cihelka.

Podle analytika z nezávislého centra Glopolis Vojtěcha Koteckého je třeba rozlišovat mezi debatou o tom, jaká by měla být správná politika regulátora, a kroky, které jsou za hranicí trestního zákona. "Ať už si myslí kdokoliv cokoliv o tom, co předsedkyně ERÚ dělala ve své pravomoci. V každém případě nemůže porušovat pravidla a ohýbat rozhodnutí ve prospěch někoho konkrétního, pokud to udělá a překročí při tom zákon, máme tady soudy, aby rozhodly," řekl Kotecký ČTK. Vitásková by podle něj měla zvážit, zda jako regulátor, byť odsouzený nepravomocně, nesnižuje důvěru u trhu a spotřebitelů v nezávislost a spravedlivé rozhodování úřadu.

Energetický specialista ekologické organizace Hnutí Duha Martin Mikeska dodal, že podle služebního zákona by měla předsedkyně odstoupit úřad v tomto měsíci. Připustil, že kauza ERÚ poškozuje. O tom, zda funkce šéfa ERÚ spadá pod služební zákon, zatím není jasno.

Dnešní nepravomocný rozsudek naopak není důvodem k odstoupení Vitáskové podle předsedy Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom) Jana Habarta. "Je třeba počkat na rozhodnutí odvolacího soudu," řekl dnes ČTK.

Související

Energetický regulační úřad

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí, které zohledňuje vládní pomoc firmám

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Energetický regulační úřad Alena Vitásková

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy