Dienstbier: ČSSD se musí zbavit paroubovského nánosu

Praha - Sociální demokracie se musí zbavit paroubovského nánosu a představit občanům svoji vlastní vizi solidární společnosti. Pravicová vláda jinak přivede zemi k totálnímu rozkladu, agentuře Mediafax to sdělil senátor Jiří Dienstbier.

"ČSSD je v postparoubovské situaci a bude muset výrazně napravovat svůj obraz ve společnosti. To je dneska jediná šance, jak obnovit a obrodit sociální demokracii, která tady má více než stoleté tradice," řekl exministr zahraničí.

Sociální demokracie musí podle senátora vyvažovat tržní fundamentalismus, který ovládl českou politickou scénu. Aby toho byla schopná, musí prosazovat vlastní koncepci, nikoli jen reagovat na postoje soupeřů. "ČSSD se musí zabývat nejen obranou toho, co chce pravice zlikvidovat lidem, ale předložit vizi, kterou vždy měla. Tedy předložit obraz solidární soudržné společnosti," zdůraznil.

"Nesmí to být jen reakce na nějaké podnikatelské záměry těch, kteří jsou nyní u moci," dodal.

Občané by si měli uvědomit, že právě oni jsou stát a svými vlastními postoji a kroky ho mohou rozvíjet. "Takové ty řeči o státu, který je na nic a který můžou nahradit jen podnikatelé, jsou nesmyslné. Je třeba říct, že stát jsme my občané a že se také o stát musíme starat," uvedl.

Dienstbier apeluje na občany, že právě oni jsou těmi, na kom záleží, jak Česká republika bude vypadat. ČSSD má podle senátora dostatečný potenciál pro obrodu společnosti, musí ho ale začít naplňovat. "Tím spíše, že celosvětová krize kapitalismu je tak hluboká. Stačí se podívat, v jakém stavu jsou Spojené státy nebo Velká Británie. To není ekonomická krize, to je civilizační krize západní společnosti, a tedy i naše," vysvětlil.

Je nezbytné z této krize hledat východisko, soudí exministr. "To se buď sociální demokracii podaří, nebo už bude jenom sbírat negativní hlasy těch, kteří nebudou moci žít dál při této politice, která se tu teď prosazuje," řekl.

Dienstbier zároveň varuje občany, že drtící postupy pravice jsou zatím jen slabým odvarem toho, co teprve přijde. Blíží se totiž volby, a tak se vláda ještě drží zpátky. "Hloubka maléru, který tady koaliční strany nastolují, se projeví naplno až na přes rok," varuje senátor. Proto by měla mít ČSSD vlastní jasnou vizi a tvrdě na ní pracovat.

Související

Děti

Česko bude mít dětského ombudsmana? Babiš oprášil roky starý návrh

Vláda se chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, která je roztříštěná mezi víc resortů. Následovat by měla příprava zřízení pozice dětského ombudsmana. Vyplývá to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), které dnes po svém setkání s vládní zmocněnkyní Helenou Válkovou (ANO) zveřejnil na twitteru. O dětském ombudsmanovi jednala už v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců, post ale nezřídila.
Karel Schwarzenberg

Medaile Za zásluhy o diplomacii: Petříček vyznamenal Schwarzenberga či Vašáryovou

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes vyznamenal 12 osobností medailí Za zásluhy o diplomacii. Devět lidí včetně prvního porevolučního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera staršího bylo oceněno za rozvoj polistopadové diplomacie a zahraniční politiky. Další tři, mezi nimiž je i někdejší německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, získali medaili za přínos k česko-německým vztahům. Sedm oceněných, včetně Dienstbiera a Kinkela, bylo vyznamenáno in memoriam.

Více souvisejících

Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy