Brno – Státní zástupce Ladislav Kosán čelil kárné žalobě, kterou podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Kosán podmínečně propustil bývalého senátora ODS a starostu Chomutova Alexandra Nováka. Státní zástupce ale trvá na tom, že to bylo jen proto, že politik splňoval podmínky. Kárný senát však rozhodl, že mu bude snížen plat.
Kosán, který čelil kárné žalobě, dnes u Nejvyššího správního soudu uvedl, že přistupoval k Novákovi jako ke všem ostatním odsouzeným a za svým názorem si dodnes stojí. „Měl všechny předpoklady, aby na svobodě mohl vést řádný život," řekl Kosán.
Podle Bradáčové se zkušený muž se 40letou praxí dopustil excesu. Navrhla, aby mu kárný senát snížil plat o deset procent na jeden rok. Kárný senát Nejvyššího správního soudu dnes snížil chomutovskému okresnímu žalobci Ladislavu Kosánovi plat o deset procent na devět měsíc.
"Nečinil jako státní zástupce vše potřebné k tomu, aby ochránil veřejný zájem," řekla po vyhlášení rozhodnutí, proti kterému se nelze odvolat. V úvahu připadá jen ústavní stížnost.
Senát dospěl k závěru, že Kosán skutečně zaviněně porušil povinnosti státního zástupce, byť ne ve všech vytýkaných bodech. Postupoval liknavě, pasivně, uvedl předseda kárného senátu Jiří Palla. Kosán se právně nevypořádal s důvody, proč nebylo vyhověno předchozím žádostem o podmínečné propuštění Nováka. Navíc mu nevadilo, že chomutovský soud neprovedl zevrubné dokazování, než muže pustil na svobodu.
Kosána se zastal předseda senátu chomutovského soudu Ivan Novák, který dnes v kárném řízení vypovídal jako svědek a podle kterého byl jeho postup správný. „Vycházel jsem hlavně z hodnocení odsouzeného, které bylo po všech stránkách kladné," konstatoval Novák. Zdůraznil také to, že mezi spácháním činu a podmínečným propuštěním uplynulo více než 15 let.
Podle Bradáčové Okresní soud v Chomutově rozhodl bez zevrubného dokazování a nezohlednil některé důležité okolnosti. Kosán při veřejném jednání netrval na provedení dalších důkazů ani na písemném odůvodnění soudního rozhodnutí a vzdal se práva stížnosti. Porušil tak své povinnosti, uvedla Bradáčová.
Kosán už před lety čelil obžalobě z korupce. Několik let kvůli tomu nemohl pracovat, nakonec jej ale justice obžaloby zprostila a mohl se vrátit na státní zastupitelství.
Město Chomutov pod vedením Nováka prodalo akcie ve firmách Severočeská energetika a Severočeská plynárenská společnost za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig. Němci za zprostředkování poslali přes 40 milionů korun, které skončily na rakouském účtu Novákových. Politik dostal nejdříve dvouletou podmínku, krajský soud pak trest zpřísnil na čtyři roky vězení a pětimilionovou pokutu.
Chomutovský soud loni v květnu Nováka po dvou letech pustil na svobodu. Za někdejšího politika se při podmínečném propuštění zaručil motorkářský spolek Gryphons, což někteří odborníci označili za nestandardní. Podle soudce Ivana Nováka mezi cíle Gryphons kromě pořádání motoristických akcí patřila také ochrana životního prostředí nebo posilování právního vědomí. Soudce sdružení ani jeho členy prý blíže nezná, stejně jako podle svých slov nezná osobně ani Alexandra Nováka.
21. května 2025 20:58
Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
Související

V kauze ROP Severozápad je obžalováno 27 osob, před soudem stanou i politici

Kauza ROP Severozápad pokročila: Policie navrhuje obžalovat 26 lidí, mezi nimi Vaňhová či Novák
Alexandr Novák , Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) , Nejvyšší správní soud
Aktuálně se děje
před 14 minutami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 38 minutami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 1 hodinou

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 1 hodinou

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 1 hodinou

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 2 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 3 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 3 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 3 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 4 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 6 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera

Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
včera

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů
včera

Paradoxní květnové počasí. Meteorologové poukázali na zajímavou věc
včera

Zemřel Jiří Pernes, uznávaný historik s velkou vazbou na Brno
včera

Policie vyšetřuje smrt chlapce v Táboře. Reagovala na spekulace
včera

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show
včera
Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné
Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.
Zdroj: Zuzana Zídková