Co bude dál s Blokem proti islámu? Jasněji bude v neděli

Praha – O dalším směřování Bloku proti islámu bude jednat jeho širší vedení v neděli odpoledne v Praze. Skupina by se měla zabývat dalšími kroky,které budou následovat poté, co Blok rozvázal spolupráci s parlamentní stranou Úsvit – Národní koalice.

Mluvčí strany Miroslav Adamec očekává bouřlivou debatu. Poukazoval na to, že rozhodnutí výkonného výboru o ukončení spolupráce už kritizovali někteří členové strany. Nesouhlas s postupem výkonného výboru Bloku proti islámu vyjádřili v prohlášení zástupci čtyř pražských místních organizací bloku a vedení jeho divize v metropoli. Úsvit chce jednat o pokračování spolupráce.

Výkonný výbor Bloku proti islámu., který má tři členy, smlouvu s Úsvitem vypověděl „z důvodu netransparentnosti kroků ÚNK, téměř nulové komunikaci a neplnění smluvních závazků ÚNK stanovených smlouvou". Blok podle oficiálního prohlášení nemohl setrvat ve svazku, ze kterého profituje pouze jeden subjekt na úkor druhého.

Právě toto rozhodnutí by podle mluvčího Adamce mělo být zásadním bodem nedělních debat. Dalším bodem jednání bude organizace sněmu, který už je ohlášený na 28. května. Pětadvacetičlenná akční rada Bloku proti islámu podle mluvčího nicméně nemůže zrušit rozhodnutí trojice členů výkonného výboru, mezi nimiž je i předseda hnutí Martin Konvička.

„Mohl by se někdo teoreticky pokoušet vyloučit Martina Konvičku z Bloku proti islámu, nebo to navrhnout, ale já to skutečně nepředpokládám," poznamenal.

Konvička spolu s dalším členem vedení Petrem Hamplem také napsal otevřený dopis určený členům Úsvitu. V něm děkují za ochotu a obětavost a vzájemnou spolupráci.

Celé znění dopisu zde: 

Otevřený dopis členům Úsvitu od Martina Konvičky a Petra Hampla:

Vážení kolegové, milí Úsviťáci,nejprve nám dovolte poděkovat vám, za ochotu a obětavost s jakou jstese podíleli na vzájemné spolupráci. Vážíme si nasazení a píle s jakoujste nám pomáhali zabránit islamizaci naší země, jakkoliv to nynímůžete cítit jinak.Situace, do které jsme se jako Blok proti islámu dostali díkynečinnosti vedení Úsvitu, neochotě vašeho vedení komunikovat a hrát snámi čistou hru, vyžadovala rázné řešení. Naším hlavním cílem nenípolitikaření a politické handrkování, ale skutečná obrana hodnot ahistorie naší země.

Jsme si vědomi, že řadoví členové ÚNK, lidé a naši kámoši v krajích,nenesou žádnou odpovědnost za pletichy, které s námi sehrálo vedeníÚsvitu, proto se upřímně omlouvám těm, kteří to chápou jako našizradu. Nebyli jsme to my, kdo zradil ideály, na kterých odpor protiislamizaci vznikl. My chceme být skutečnou silou bránící islamizacinaší země.

Mezi námi a vámi vznikla mnohá přátelství (or more) a doufáme, že tovše bude dále pokračovat i přes ukončení smlouvy, která se ukázala býtsnahou o vodítko. Nechceme bourat to pozitivní, co vzniklo, chcemevšak více, než současné vedení Úsvitu.

Chceme být úspěšní ve změně současné politiky, chceme bojovat s čistýmštítem a chceme zůstat přáteli s těmi, kteří to myslí vážně. Pokud secítíte poškozeni naším byť radikálním, ale jasným řešením, přijměteomluvu. Nemáme zájem poškodit ÚNK, ale nemůžeme nechat poškodit aničleny BPI, kterým jsme v první řadě odpovědni.

K otázce, jak je to s případným obnovením spolupráce. Každý z vás snámi může jednoduše vstoupit do Bloku proti islámu. Co se týčespolupráce mezi Blokem a Úsvitem, je to jen obtížně představitelné,dokud budou ve vedení Úsvitu lidé, kteří nás podvedli.

Zůstáváme v úctě,Martin Konvička a Petr Hampl

Související

Více souvisejících

Blok proti islámu Martin Konvička Úsvit - Národní koalice

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters. 

Aktualizováno před 48 minutami

před 2 hodinami

Manuel López Obrador

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země

Mexický prezident dnes pobouřeně odmítl komentáře šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který prohlásil, že mexická vláda ztratila kontrolu nad částmi země, kde operují drogové kartely. Prezident Andrés Manuel López Obrador nicméně připustil, že se kartelům podařilo dostat své lidi do mexické agentury pro kontrolu léčiv, aby tak získaly souhlas pro dovoz chemikálii potřebných pro výrobu fentanylu z Číny. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

TikTok

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu". Píše to dnes deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

před 3 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.

před 4 hodinami

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

před 5 hodinami

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

před 5 hodinami

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

před 5 hodinami

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných

V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl muž automobilem do lidí. Ti podle policejního mluvčího, na něhož se odvolává agentura DPA, dokázali nejspíš uskočit, a utrpěli převážně jen lehká zranění. Řidič také narazil do několika dalších aut. Podle mluvčího existují náznaky, že muž má psychické problémy.

před 5 hodinami

OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy