Praha - Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly koncem září letošního roku, vyhrála by ČSSD před druhou ODS. I nadále by před branami Poslanecké sněmovny zůstali lidovci a Strana zelených, říká průzkum agentruy Sanep.
Jak však ukazují stranické preference, které zahrnují i hlasy nevoličů, v září by si levice, tedy ČSSD společně s KSČM, polepšila o 9 mandátů, zatímco stávající koaliční uskupení ODS, TOP 09 a VV by devět mandátů ztratilo. I přes posílení levice by však v říjnu koalice ODS, TOP 09 a VV ovládla Poslaneckou sněmovnu většinou 109 hlasů. Jak dále ukazují výsledky exkluzivního průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP, v září by ODS ztratila osm poslaneckých hlasů a Věci veřejné dva poslanecké mandáty. Naopak TOP O9 by si o jeden poslanecký mandát polepšila, stejně jako ČSSD, která by získala oproti stávajícímu stavu další tři poslance a KSČM dokonce 6 poslanců.Čtyři měsíce po konání květnových voleb do Poslanecké sněmovny se začínají zvedat volební preference ČSSD, která by v září získala 25,2% voličských hlasů, což je o 2,4 procentních bodů více než v květnových volbách. Z pohledu poslaneckých mandátů by tak v září ČSSD posílila o 3 poslanecké hlasy. Ani tento výsledek by však vítězné ČSSD nezajistil v případě spojení s KSČM v Poslanecké sněmovně většinu. Za posílením ČSSD může stát jak úřadující předseda Bohuslav Sobotka, který je vnímán i širokou veřejností jako jeden z nejdůvěryhodnějších politiků, tak i připravované vládní reformy a úsporná opatření, proti nimž se zvedá vlna odborových protestních akcí.Zatímco sociální demokracie posiluje, ODS by oproti květnovým volbám, kdy získala 20,22% hlasů, v září získala pouze 19,3% voličských hlasů. To by občanské demokraty stálo 8 poslaneckých mandátů. Stejně tak Věci veřejné oslabily během čtyř měsíců z 10,88% na aktuálních 9,6%. Namísto stávajících 24 poslanců by tak Věci veřejné v září získaly pouze 22 poslaneckých křesel. Z vládní trojky tak zaznamenala vzestup pouze TOP 09, a to z květnových 16,7% na zářijových 17,8%. TOP 09 by tak získala o jednoho poslance víc než má dnes a přibližuje se tak k ODS.
Patrně právě znepokojení státních zaměstnanců a připravovaná vládní úsporná opatření mobilizují i voliče KSČM, která by oproti květnovým volbám, kdy získala 11,27% hlasů, v září posílila o 2,3 procentního bodu a získala by tak i o 6 poslaneckých křesel víc než má dnes.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
včera
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
včera
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
21. dubna 2026 21:57
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
21. dubna 2026 21:02
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
21. dubna 2026 20:16
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
21. dubna 2026 19:29
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.
Zdroj: Jan Hrabě