Praha - Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštíví ve dnech 9. a 10. června 2016 Moldavskou republiku. Oficiální návštěvy se zúčastní také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Premiér Bohuslav Sobotka se setká k bilaterálnímu jednání s předsedou vlády Pavlem Filipem i prezidentem Nicolaem Timfotim.
„Hlavními tématy jednání budou česko-moldavské vztahy, rozvoj vzájemné spolupráce v hospodářské oblasti, realizace projektu rozvojové a transformační spolupráce a aktuální vývoj v regionu jihovýchodní Evropy," uvedl úřad vlády v tiskové zprávě.
Sobotka bude s prezidentem i premiérem Moldávie jednat o česko-moldavských vztazích, důraz bude klást na rozvoj vzájemné spolupráce v hospodářské oblasti a příležitosti pro české firmy v Moldavsku např. v sektorech dopravy či zemědělství.
Řeč by měla přijít i na spolupráci na mezinárodní úrovni včetně spolupráce Moldavské republiky s Evropskou unií v rámci politiky Východního partnerství. Pozornost politiků se také zaměří na aktuální vývoj v regionu jihovýchodní Evropy.
Hovořit se bude i o možnostech řešení situace Podněstří, což je ruskými separatisty ovládaný region v Moldavsku.
Vládní delegaci bude doprovázet podnikatelská mise.
Návštěva byla plánována už ve dvou termínech v roce 2015, ale vždy musela být odložena kvůli nestabilní vnitropolitické situaci a změnám v moldavském kabinetu. Jako poslední předseda vlády byl v Moldavsku v roce 2009 tehdy odstupující Mirek Topolánek (ODS), moldavský premiér navštívil Prahu naposledy o dva roky později, kdy Vlada Filata přivítal Petr Nečas (ODS).
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
před 2 hodinami
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
před 3 hodinami
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
před 4 hodinami
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
před 5 hodinami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 6 hodinami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 7 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 7 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 8 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 9 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 9 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 11 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 11 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 12 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 13 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 14 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 14 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 15 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
Francie se potýká s mimořádně závažnou krizí způsobenou vlnami veder a přetrvávajícím suchem. Podle oficiálních informací ministerstva pro ekologickou tranzici podléhá v současné době omezením spotřeby vody již téměř sedmdesát procent území státu. Nepříznivý vývoj počasí z posledních tří měsíců vytváří nebývalý tlak na veškeré vodní zdroje v zemi.
Zdroj: Libor Novák