Premiér Sobotka přišel do rádia a spustil: Útok v Nice, Turecko, policie... Pak řekl, o co jde Česku

Praha - Teroristický útok v Nice a vojenský puč v Turecku jsou hlavní události posledních dní, ke kterým se ve vysílání Radiožurnálu vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. Ke slovu se dostala ale i reorganizace policie.

Podle premiéra Turecko reakcí vlády na pokus o puč spíše oddálilo než přiblížilo možnost vstupu země do Evropské unie. Tvrdí ale, že je potřeba se na to podívat z pohledu toho, co potřebuje Česká republika. "Potřebujeme stabilní Turecko. Potřebujeme Turecko, kde bude demokratický režim, kde se pokud možno nebudou porušovat lidská práva. Potřebujeme Turecko, které bude schopno spolupracovat na dosažení míru v Sýrii," uvedl Sobotka.

Doufá, že turecká vláda nezneužije pokus o puč k vypořádání se s kritiky. "I po tom, co se odehrálo v Turecku, zůstává důležitým členem NATO a především strategickým partnerem. Turecko leží v regionu, který dnes připomíná rozbouřené moře," podotkl.

"Ten region má celou řadu problémů – probíhají tam válečné konflikty a dramaticky to přímo ovlivňuje Evropu. Máme silný zájem na tom, aby Turecko bylo stabilní zemí, ale současně je potřeba, aby turecká vláda respektovala demokratické principy a lidská práva," přiznal premiér.

Okomentoval také útok ve francouzském Nice, kde terorista najel do davu lidí nákladním autem. Je možné se bránit takovým událostem, jako zavraždění více než 80 lidí? "Určitě se dá bránit proti organizovaným teroristickým skupinám. Pokud jsou ty věci připravovány v nějakém širším okruhu lidí, pokud jsou nějaké dodávky zbraní a podobně, tajná služba má šanci se o tom dozvědět. Nejhorší je, když tu funguje osamělý vlk, někdo, kdo ty věci řeší sám, rozhodne se pro ně, připraví se na to a pak zaútočí způsobem, jaký jsme viděli ve Francii," tvrdí premiér.

Ke slovu se dostala i chystaná reorganizace policie. Podle Sobotky je přizpůsobit se novým obdobám trestné činnosti a lépe koordinovat práci policie. "Diskuse se vede několik týdnů, zpracovávají se připomínky, které dodali státní zástupci. Reorganizace, byť už o ní ministr vnitra rozhodl, bude účinná od 1. srpna, to znamená využívá se červenec k tomu, aby se zapracovaly připomínky do jednotlivých organizačních rozhodnutí, které jsou v kompetenci policejního prezidenta. Myslím, že celá věc byla zbytečně politizována," řekl Rozhlasu.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka teroristický útok ve Francii: Nákladní auto zabilo desítky lidí (14.7.2016) vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy