Praha - Poslanci ANO předložili ve Sněmovně novelu jednacího řádu, která má bránit obstrukcím na schůzích. Počítají v ní například s tím, že organizační výbor by už při svolávání schůzí stanovil časový harmonogram, kdy se začne daný bod projednávat a kdy projednávání skončí.
Poslanecké kluby by pak měly na vystoupení svých členů stanovenou dobu. Sami předkladatelé uvádějí, že hlavním cílem jejich návrhu je zefektivnit práci Sněmovny. Pravicová opozice s návrehm nesouhlasí.
"Na jedné straně tedy dochází k posílení úlohy organizačního výboru Poslanecké sněmovny a dále pak je možno očekávat mnohem efektivnější průběh jednání Poslanecké sněmovny a zabránění zcela neodůvodněným vystoupením poslanců a nežádoucím obstrukcím," stojí v důvodové zprávě.
Každému poslaneckému klubu se vyhradí celková doba na vystoupení, která bude odpovídat počtu členů klubu a předpokládané délce rozpravy podle harmonogramu. Omezí se také podmínky pro udělování přednostního práva k vystoupení předsedů poslaneckých klubů a předsedů stran.
Zatímco podle nynější úpravy se udělí slovo mimo jiné předsedovi a místopředsedům Sněmovny, předsedům klubů a předsedům stran, kdykoli o to požádají, nově by mělo toto právo zůstat jen hlavě státu a ministrům. Členům vedení Sněmovny, předsedům klubů a předsedům stran by předsedající slovo mohl udělit a mohl by jim přitom stanovit čas na jejich řeč.
Pravicové opozici se tento návrh nelíbí. "Jakékoli omezení demokratické diskuse je pro nás nepřijatelné a jsme připraveni tomu zabránit všemi prostředky," řekl ČTK předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Já myslím, že je to zbytečná snaha omezit práva opozice. Budeme určitě proti tomu návrhu," řekl ČTK předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Dodal, že když vládní většina přijímá jeden zbytečný zákon za druhým, je špatně současně s tím omezit právo opozice vystupovat.
Související
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
hnutí ANO , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
včera
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
včera
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
včera
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
včera
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
včera
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno 18. května 2026 23:02
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
Po sobotní nevídané blamáži se Slovinskem, se kterým Češi poprvé v historii MS prohráli 2:3 po prodloužení, má parta trenéra Radima Rulíka jasný cíl. Odčinit tuto nečekanou porážku a naopak navázat na předešlou výhru s Dánskem. Češi se vrátili ke své původní základní sestavě ze zápasu s Dánskem, a tak se do ní vrací útočník Matěj Blümel. Oproti duelu se Slovinskem naopak zůstal mimo sestavu Jan Mandát a chyběl i Michal Kempný. V brance se objevil Josef Kořenář. Česko nakonec Švédy porazilo 4:3.
Zdroj: David Holub