Praha - Až 680 tisíc lidí by mohlo od příštího roku dostat od měst a obcí na požádání byt. Takový je jeden z klíčových zákonů, které chce prosadit ministryně práce a sociálních věcí. Za nedodržení zákona o sociálním bydlení budou hrozit milionové pokuty.
Ministryně Michaela Marksová chce tímto návrhem bojovat proti bezdomovectví a chudobě. Nárok na sociální byt by měla každá domácnost, která za bydlení platí alespoň 40 % čistých příjmů a nezbude jí víc než 1,6násobek životního minima. Nejednalo by se tak pouze o bezdomovce, ale třeba také o seniory, kteří žijí sami, nebo matky samoživitelky.
Marksová plánuje zavést třístupňový systém. Prvním bude tzv. krizové bydlení, které budou pro lidi z ulice zajišťovat azylové domy. Tady rodiny zůstanou maximálně půl roku a během této doby si zažádají o sociální byt.
Druhý a třetí stupeň již budou zajišťovat obce a města. Sociální byty a dostupné bydlení budou klasické městské byty se sníženým zájmem, do těch sociálních bude navíc pravidelně docházet sociální pracovník.
Jenže tento návrh vyvolal v posledních dnech bouřlivou diskusi, ministerstvo práce a sociálních věcí teď vše uvádí na pravou míry a vyvrací osm největších bludů o sociálním bydlení:
1. Byty se budou rozdávat jak na běžícím pásu. A zadarmo
Nikdo byt nedostane ani za peníze, ani zadarmo. Systém sociálního bydlení má podpořit pouze nájemní bydlení, nikoliv bydlení v osobním vlastnictví. Účelem návrhu je podpora lidí, kteří nedosáhnou na běžný tržní nájem a končí proto zbytečně v ubytovnách nebo na ulici. Jelikož v těchto bytech budou lidé platit sociální nájemné, bude i stát doplácet na dávkách na bydlení méně než je tomu nyní.
2. Sociální nebo dostupný byt dostanou lidé navždy
Celý systém sociálního bydlení je postaven na tom, že pokud se lidem, kteří bydlí a platí nájem v sociálním nebo dostupném bytě dostatečně zvýší příjem, tak přejdou do běžného tržního systému bydlení. Nicméně počítáme s tím, že například seniorům nebo zdravotně postiženým, pokud nezdědí výrazný majetek nebo nevyhrají jackpot v loterii, bude dostupný byt s garantovaným nájemným při splnění podmínek poskytován na dobu neurčitou.
3. Systém sociálního bydlení nebude dostatečně motivační
Bude motivační. Stanoví jasně podmínky, které musí lidé splnit proto, aby dostali podporu v podobě sociálního nebo dostupného bydlení a tak i nižšího nájemného. Řada lidí to bez pomoci nezvládne, čeká pouze na dávky nebo i na ty, kteří obchodují s chudobou a vytvářejí v obcích ghetta. Sociální pracovník obce bude tyto osoby motivovat k nalezení zaměstnání, řešení dluhové pasti a splácení dluhů. Domácnosti se budou muset podrobit tomuto systému, současně budou motivováni se postupně dostat do dostupného bytu, kde již budou bydlet bez dohledu sociálního pracovníka.
4. Sociální bydlení je experiment, který vymysleli úředníci odtržení od reality
Sociální bydlení existuje ve všech zemí západní a střední Evropy. V ČR se o sociálním bydlení zatím jen mluvilo, teprve po více než 20 letech je připraven ucelený návrh, který vychází z reálných množností naší země a učí se z chyb v zahraničí. Jako jeden z mála návrhů nových zákonů byl konzultován s ekonomy, právníky, starosty měst a obcí nebo s lidmi s dlouholetou praxí v terénu.
5. Návrh zákona dává obcím zcela novou povinnost. Útočí na jejich samosprávu
Naopak. Obce mají již od roku 2000 povinnost uspokojovat potřeby svých občanů v oblasti bydlení a rozvíjet sociální péči. Tak hovoří zákon o obcích. Sociální bydlení nemá starostům obcí ztěžovat život, ale nabízí cestu, jak výše uvedenou povinnost naplnit. Za jasných pravidel a s garantovanými penězi, které obcím pomůžou sít sociálních a dostupných bytů vybudovat. Obce budou rozhodovat, komu, kdy a jaký byt bude nabídnut k pronájmu.
6. Obce budou muset sociální byty platit ze svého, řadu z nich to finančně zruinuje
Obcím může vzniknout finanční ztráta se zajištěním celého systému, ale i na to pamatuje návrh zákona o sociálním bydlení. V případě, že tato ztráta vznikne, bude ji sanovat stát skrze nárokové dotace. Obce budou mít ze zákona právní nárok na dotace na stavbu, opravu, pronájem a provoz sociálních a dostupných bytů a dotace na oblast sociální práce.
7. Starostové se budou muset v krátké době postarat o statisíce osob
Bude trvat pět let, než zákon začne platit v plné míře. Všechny obce budou mít dostatek času se připravit. Počítáme, že zákon se může dotknout maximálně 350 tisíc osob, ale velká část lidí se nebude stěhovat. Úřady práce budou lidem pomáhat hledat vhodné bydlení i na trhu, tak aby nevznikly problémy hlavně malým obcím, kde nebude dostatek vhodných bytů, nebo kde nepůsobí neziskové organizace.
8. Obce budou dostávat milionové pokuty za neplnění zákona
Zákon počítá s tím, že některé obce nebudou mít dostatečné možnosti byty zajistit, a proto přichází záchytný systém, který přebere odpovědnost za danou obec. Pokuta se týká pouze těch obcí, které nebudou chtít naplňovat zákon ze své vůle. Případná pokuta se bude navíc odvíjet od závažnosti.
Související
Vláda upraví kvůli uprchlíkům podmínky pro nájem sociálních bytů
Návrh ČSSD vymezuje sociální bydlení, omezuje nájemné i jeho zvyšování
Sociální bydlení , Michaela Marksová-Tominová
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
včera
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
včera
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
včera
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
včera
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
včera
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
Miliony řidičů napříč Evropou se chystají před vánočními svátky vyrazit na silnice. Britské organizace jako RAC, AA nebo INRIX upozorňují na mimořádně rušné dny, přičemž dnešní pátek je označován jako „bláznivý pátek“.
Zdroj: Libor Novák