O termínu dokončení dohody EU a USA bude jasno v září, myslí si česká diplomacie

Praha - České ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že jednání o dohodě o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií pokračují. O tom, zda mohou být uzavřena do konce letošního roku, se podle úřadu rozhodne v září.

Šanci, že vyjednávacím týmům se podaří dokončit smlouvu, která má odstranit obchodní bariéry mezi USA a EU, v posledních dnech zpochybnily politické špičky Francie i Německa. Představitelé obou vyjednávacích týmů tvrdí, že jednání pokračují.

Podle české diplomacie pokračují jednání na nejvyšší politické úrovni. „Komisařka (Cecilia) Malmströmová a obchodní zmocněnec USA (Michael) Froman se k tématu sešli koncem července a v bilaterálních schůzkách budou pokračovat i během podzimu," uvedl dnes rezort. „I nadále je zde ambice dokončit jednání do konce roku 2016. Dokončení jednání závisí jak na pokroku na technické úrovni, tak na politické vůli," dodal úřad.

V neděli o krachu jednání mluvil německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Dnes uvedl, že rozhovory o rozsáhlé obchodní dohodě ukončila neochota Američanů přistoupit na kompromis. Jeho kolega z vlády a šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier dnes prohlásil, že tempo jednání je po třech letech rozhovorů stále nejasné a oběma stranám zbývá práce při dojednávání potřebných standardů a postupů. Uzavření dohody před koncem roku dnes zpochybnil také francouzský prezident François Hollande.

Představitelé obou vyjednávacích týmů to však vidí jinak. Zástupci EU v pondělí odmítli Gabrielova slova o krachu. Pokračování jednání podpořila také německá kancléřka Angela Merkelová. Spojené státy oznámily, že „jednání v podstatě zaznamenává stálý pokrok".

Česká republika si od dohody nazývané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) slibuje zrušení cel na strojírenské výrobky nebo sklo. Dohoda by měla odstranit také administrativní překážky, jako jsou regulace a rozdíly v certifikaci pro automobilový průmysl, zdravotnickou techniku nebo farmaceutické výrobky. Pokud by jednání zkrachovala, pro ČR by to znamenalo zmařenou šanci na vylepšení obchodních vztahů.

Snaha uzavřít rozhovory před koncem roku souvisí s končícím mandátem amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho administrativy. „Během září by mělo dojít k politickému vyhodnocení, zda přechod k závěrečné fázi vyjednávání ještě na podzim a uzavření jednání ještě před koncem Obamovy administrativy jsou reálné," uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Související

TTIP, ilustrační foto

Dohoda Junckera s Trumpem není návratem k TTIP, krotí diplomat nadšení

Brusel - Středeční dohoda mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem vyvolala vlnu nadšení. Bruselský diplomat dnes nicméně upozornil, že se nejedná o návrat ke smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Více souvisejících

TTIP (Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství) ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy