Praha - Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se připravuje na podzimní krajské a senátní volby po svém. Tvrdí ale, že by v případě úspěchu nechtěl jít do koalice s extremisty ani s komunisty.
"Používám takový malý žert. V minulých senátních volbách do druhého kola postoupili čtyři naši kandidáti a neuspěl žádný, byť to v jednom obvodě bylo o patnáct hlasů. Takže teď říkám, že budeme mít ve druhém kole dvojnásobný počet kandidátů a čtyři uspějí. To ale berte jako žert," uvedl v rozhovoru pro server Novinky Kalousek.
Domnívá se, že někteří kandidáti jsou do té míry nezpochybnitelné osobnosti, že v řadě obvodů uspějí. Rovněž si ale prý uvědomuje, že senátní volby jsou trochu jiné než volby do Sněmovny a že tam daleko víc než míra sympatií rozhoduje volební účast.
Kalousek by podle svých slov v žádném případě nechtěl jít do koalice s extremisty, mezi které řadí i komunisty. Chce však udělat maximum pro to, aby nebyli v koalici s hnutím ANO. V rámci kraje to ale nevylučuje, jako v rámci koalice do Sněmovny. "Tam můžu jednoznačně říct, že s politickou divizí Agrofertu do vlády jednoznačně nepůjdeme. V případě krajů se bude jednat o tu nejméně preferovanou variantu. Bude to moje osobní přání. Ale koalice se dělají až po volbách. Velmi bych si nepřál, aby TOP 09 byla v koalici, kde hejtmanem bude někdo za politickou divizi Agrofertu," dodal.
Přiznal také, že mu nechybí moc, ale vadí mu, že nemá pravomoc změnit některé věci, které by změnit chtěl. "V pozici ministra tak třikrát týdně večer úpíte hrůzou nad tím, že víte, že druhý den ráno musíte udělat nějaké rozhodnutí a nemáte dost relevantní informace. Jenže rozhodnut musíte, protože nerozhodnout je ta nejhorší varianta. Je to vaše odpovědnost, ten stres je strašný," podotkl.
To, že to nyní nemusí takto prožívat, ale považuje za výhodu oproti tomu, že nemůžete měnit věci, které byste měnit chtěli. Tvrdí rovněž, že politika je umění možného. "V případě kraje ta pozice není tak striktní, kraj neurčuje celostátní pravidla. Nebude-li zbytí, koalici si představit umím, ale ne s hejtmanem. Kdyby byl v koalici nějaký radní za ANO, tak ano. Tak rigidní politik být nechci," dodal.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , top 09 , Volby 2016
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 1 hodinou
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 2 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 3 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 3 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 4 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 4 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 5 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 6 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 6 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 8 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
Prezident Petr Pavel vystoupil s ostrou kritikou na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle jeho slov se Trumpovi svými nedávnými výroky o fungování a roli NATO podařilo poškodit důvěryhodnost této aliance výrazněji, než kolik dokázal ruský prezident Vladimir Putin za několik posledních let. Tato slova pronesl Pavel během akce pořádané na půdě Univerzity Karlovy v Praze, uvedl server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák