Praha - Premiér Bohuslav Sobotka navštíví 3. a 4. listopadu Švédsko, kde bude mimo jednat se svým protějškem Stefanem Löfvenem. V delegaci budou také zástupci firem. Hovořit se má také o otázkách obrany.
Součástí delegace bude podnikatelská mise složená ze zástupců firem z oblasti energetiky, metalurgie a návazných strojírenských oborů, informoval dnes ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer.
Oba státy spojuje i ochrana vzdušného prostoru, neboť česká armáda už 11 let využívá nadzvukové letouny Jas-39 Gripen od švédského výrobce, společnosti Saab. Gripeny nahradily dosluhující sovětské letouny MiG-21. O jejich desetiletém pronájmu za téměř 20 miliard korun rozhodla česká vláda v roce 2004, další zhruba miliardu pak stála výzbroj. Předloni vláda schválila prodloužení pronájmu do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy korun.
Sobotka bude ve Stockholmu jednat také o regionální spolupráci mezi visegádskou čtyřkou a skupinou severských a pobaltských zemí.
Dotknou se tak zřejmě i současné migrační krize, s níž se Evropa potýká. Švédsko, které má necelých deset milionu obyvatel, se loni spolu s Německem stalo pro běžence hlavní cílovou zemí. V roce 2015 Švédsko přijalo rekordních více než 163.000 žadatelů o azyl, letos Stockholm očekává 35.000 žádostí.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
před 1 hodinou
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
včera
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
Hasiči od pondělního rána zasahují u rozsáhlého požáru skladu s plastovými výrobky v Brně. Budova byla evakuována, událost se zatím obešla bez zranění. Zásah záchranných složek na místě stále pokračuje.
Zdroj: Jan Hrabě