Praha – Vládní předloha o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv, která od začátku čelí kritice, bude ve Sněmovně čelit návrhu na zamítnutí. Kromě Marka Bendy z ODS se proti ní nově postavil také Úsvit.
Ombudsman má dostat možnost podávat antidiskriminační žaloby a podněty Ústavnímu soudu na rušení zákonů nebo jejich částí. Dolní komora by mohla o předloze rozhodnout v listopadu.
V dnešním opakovaném druhém čtení zamítnutí předlohy navrhl Benda, který označil zákon za „nejhorší součást marxistického tažení, které běží Evropou". „Není v něm nic, co potřebujeme," řekl. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se proti „nálepkování" ohradil. Stejně by mohl, jak uvedl, říci, že Benda je „myšlenkově ukotven hluboko ve středověku".
Zdeněk Soukup (ANO) a opoziční poslankyně TOP 09 Markéta Adamová se znovu přihlásili k úpravám, které by z novely obě nové pravomoci vypustily. Radka Maxová (ANO) opět uplatnila návrh, podle kterého by dolní komora dostala oprávnění ombudsmana za určitých okolností odvolat. Možné by to bylo kvůli závažnému pochybení nebo kvůli špatnému zdravotnímu stavu.
I napodruhé prosazoval omezení u antidiskriminačních žalob i sociální demokrat Lukáš Pleticha. Ochránce práv by je mohl dávat jen v případě, pokud na toto porušení zákona narazí při své činnosti. Diskriminace by se navíc musela týkat většího počtu lidí nebo by jí musel být vážně ohrožen veřejný zájem. Ombudsman by se taky musel nejprve pokusit o nápravu jinými prostředky, které může využívat.
Předloha budí mezi poslanci kontroverze od počátku. Ukázalo se to i na červnové schůzi, kdy dolní komora nedala v dílčích hlasováních ombudsmanovi pravomoc dávat podněty Ústavnímu soudu, možnost podávat antidiskriminační žaloby ale zachovala. Protože by se pro takovou podobu novely patrně nenašel dostatečný počet hlasů, dolní komora ji nakonec poslala do opakovaného druhého čtení.
V závěrečném schvalování by poslanci mohli případně přistoupit na návrh ústavně-právního výboru, který by ombudsmanovi nedal právo podávat antidiskriminační žaloby. Podněty k Ústavnímu soudu by musel nejprve projednat sněmovní petiční výbor.
Opoziční Úsvit prostřednictvím poslankyně Olgy Havlové opětovně žádá, aby se ombudsman zaměřil i na ochranu před uplatňováním islámského práva šaríja. Další její návrh reaguje na kritické vyjádření veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové k vnitřnímu řádu jedné ze škol, která zakázala muslimské šátky. Ombudsman by musel podle úpravy dávat přednost hygienickým předpisům před náboženskými pravidly pro odívání.
Související
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
Poslanecká sněmovna , ombudsman , Anna Šabatová
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Pavel přes výhrady podepsal rozpočet. Zodpovídat se bude Babišova vláda
před 1 hodinou
Metro opět staví ve všech stanicích linky B. Českomoravská hlásí otevřeno
před 2 hodinami
Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy
před 3 hodinami
Tragédie v Prostějově. Jeden člověk nepřežil fyzické napadení
před 3 hodinami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 5 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
Bývalý šéf protiteroristického oddělení v administrativě Donalda Trumpa Joe Kent vystoupil ve středu s prohlášením týkajícím se zpravodajských informací o Íránu. Učinil tak pouze jeden den poté, co se rozhodl na svou funkci v rámci vládního aparátu rezignovat. Podle jeho slov neexistovaly žádné indicie, které by naznačovaly, že se Teherán chystá k masivnímu úderu.
Zdroj: Libor Novák