Praha - Vláda na svém dnešním zasedání neschválila návrhy opatření, které v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Neprošla ani novela občanského zákoníku, která má zjednodušit pravidla fungování společenství vlastníků a bytových družstev.
K návrhu MPSV mělo výhrady ministerstvo financí, materiál tak byl předložen s rozporem. "Ministerstvo připravuje aktualizovanou verzi analýzy nabídky a poptávky na pracovním trhu v celé ČR, o které bude jednat vláda v listopadu. Právě tento materiál bude obsahovat i návrh opatření, který se bude vztahovat k nejvíce ohrožených regionům včetně Ústeckého kraje," napsal ČTK v reakci na neschválení materiálu mluvčí MPSV Petr Habáň.
Podle neschváleného materiálu ministerstva práce přijde do roku 2021 o práci v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku, kde vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby, 1769 zaměstnanců. Více než 600 z nich ale může najít práci v jiných těžebních firmách v okolí. Těch, kteří nenajdou práci jinde, bude asi 1145.
Materiál počítal s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, podporou rekvalifikací a zmiňoval i příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání. V úvahu podle materiálu připadaly i příspěvky na dojíždění za prací.
Součástí návrhu bylo i rozšíření kompenzací, které byly schváleny pro horníky z černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji. Vláda ale už na začátku října kompenzace pro horníky z hnědouhelných povrchových dolů schválila. Budou ovšem nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 namísto 7000 korun.
Vláda odmítla poslaneckou novelu k bytovým družstvům
Součástí novely je návrh, aby při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky přecházely dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona z převodce na nabyvatele. Změny pro bytová družstva chystá ministerstvo spravedlnosti, návrh brzy pošle do připomínkového řízení. Problémy společenství vlastníků by měla řešit předloha, kterou má připravit do konce příštího roku ministerstvo pro místní rozvoj.
Novela skupiny poslanců z ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu by měla podle autorů zjednodušit schvalování stanov společenství vlastníků, k němuž by stačil souhlas prosté většiny. Snazší má být i schvalování změn prohlášení vlastníka, kterým se nemovitost rozděluje na byty. Novela také upravuje způsob svolávání členské schůze bytového družstva a rozhodování o některých změnách jejich stanov.
Ohledně dluhů vlastníků na příspěvcích na správu domu zakládá nynější zákonná úprava podle předkladatelů právní nejistotu, zda přecházejí s převodem jednotky. Ztěžuje to podle nich vymáhání pohledávek a v případě nesprávně podané žaloby hrozí promlčení dluhů a úhrada nákladů řízení. Předloha by obnovila taky předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu k nemovitostem.
Související
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
před 1 hodinou
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
před 2 hodinami
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
před 3 hodinami
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
před 5 hodinami
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
před 6 hodinami
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
před 6 hodinami
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
před 7 hodinami
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
před 8 hodinami
Zemřel Jean-Marie Le Pen
před 8 hodinami
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
před 9 hodinami
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 10 hodinami
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 11 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 11 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 12 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 13 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 13 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 14 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 15 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek