Opatření kvůli útlumu těžby na severu Čech vláda zamítla, propadla i novela k bytovým družstvům

Praha - Vláda na svém dnešním zasedání neschválila návrhy opatření, které v souvislosti s útlumem těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Neprošla ani novela občanského zákoníku, která má zjednodušit pravidla fungování společenství vlastníků a bytových družstev.

K návrhu MPSV mělo výhrady ministerstvo financí, materiál tak byl předložen s rozporem. "Ministerstvo připravuje aktualizovanou verzi analýzy nabídky a poptávky na pracovním trhu v celé ČR, o které bude jednat vláda v listopadu. Právě tento materiál bude obsahovat i návrh opatření, který se bude vztahovat k nejvíce ohrožených regionům včetně Ústeckého kraje," napsal ČTK v reakci na neschválení materiálu mluvčí MPSV Petr Habáň.

Podle neschváleného materiálu ministerstva práce přijde do roku 2021 o práci v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku, kde vláda loni rozhodla o neprolomení limitů těžby, 1769 zaměstnanců. Více než 600 z nich ale může najít práci v jiných těžebních firmách v okolí. Těch, kteří nenajdou práci jinde, bude asi 1145.

Materiál počítal s vytvořením mobilního pracoviště úřadu práce přímo na pracovištích lomu ČSA, podporou rekvalifikací a zmiňoval i příspěvek firmám, které zaměstnají pracovníky dolu ohrožené ztrátou zaměstnání. V úvahu podle materiálu připadaly i příspěvky na dojíždění za prací.

Součástí návrhu bylo i rozšíření kompenzací, které byly schváleny pro horníky z černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji. Vláda ale už na začátku října kompenzace pro horníky z hnědouhelných povrchových dolů schválila. Budou ovšem nižší, než se původně uvažovalo. Měsíčně jim má být vyplaceno 5300 namísto 7000 korun.

Vláda odmítla poslaneckou novelu k bytovým družstvům

Součástí novely je návrh, aby při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky přecházely dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona z převodce na nabyvatele. Změny pro bytová družstva chystá ministerstvo spravedlnosti, návrh brzy pošle do připomínkového řízení. Problémy společenství vlastníků by měla řešit předloha, kterou má připravit do konce příštího roku ministerstvo pro místní rozvoj.

Novela skupiny poslanců z ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu by měla podle autorů zjednodušit schvalování stanov společenství vlastníků, k němuž by stačil souhlas prosté většiny. Snazší má být i schvalování změn prohlášení vlastníka, kterým se nemovitost rozděluje na byty. Novela také upravuje způsob svolávání členské schůze bytového družstva a rozhodování o některých změnách jejich stanov.

Ohledně dluhů vlastníků na příspěvcích na správu domu zakládá nynější zákonná úprava podle předkladatelů právní nejistotu, zda přecházejí s převodem jednotky. Ztěžuje to podle nich vymáhání pohledávek a v případě nesprávně podané žaloby hrozí promlčení dluhů a úhrada nákladů řízení. Předloha by obnovila taky předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu k nemovitostem.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Horníci Bydlení

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy