Konec Forejta? Politici jsou zdrženliví, útočí spíše na Mynáře bez prověrky

Praha - Politici se ke dnes oznámenému odchodu ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta stavějí zdrženlivě.

Jeho konec buď odmítají komentovat, případně kritizují jiná bezpečnostní rizika, která podle nich na Hradě existují, konkrétně chybějící bezpečnostní prověrku prezidentova kancléře Vratislava Mynáře.

Premiér Bohuslav Sobotka Forejtův odchod z funkce nechtěl komentovat. V pondělí, když se o konci Forejta již spekulovalo, řekl novinářům po jednání kabinetu, že se k záležitosti nebude vyjadřovat, protože se netýká vlády.

"Respektuji rozhodnutí pana Forejta, asi k tomu měl dobré důvody, které mi nepřísluší komentovat," řekl novinářům ve Sněmovně předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek rovněž záležitost nechtěl komentovat, protože jde podle něj o věc dohody mezi Forejtem a prezidentem Zemanem.

Psali jsme:
Češi jsou smějící se bestie? Už žertují na Forejtův účet. Podívejte se sami  

Zdrženlivá byla v hodnocení situace i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová, a to i v souvislosti s kompromitujícími informacemi. Kauza podle ní bude ještě vyžadovat celou řadu vysvětlení. "Mně se nelíbí, že se tímto způsobem řeší personální otázky," uvedla. Dodala, že TOP 09 dlouhodobě kritizuje, že kancléř Mynář nemá bezpečnostní prověrku.

Související

Jindřich Forejt

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta Václava Klause Jindřich Forejt. Na Twitteru to původně oznámili exministr kultury Daniel Herman. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale tuto informaci popřel.

Více souvisejících

Jindřich Forejt Bohuslav Sobotka Bohuslav Svoboda

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy