Novela zákoníku práce? TOP 09 bude dál navrhovat zamítnutí, pohrozil i svaz průmyslu

Praha - TOP 09 ve Sněmovně navrhne zamítnutí novely zákoníku práce. Vyzvala také ostatní parlamentní strany, aby se k takovému postupu připojily. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové návrh poškodí trh práce a bylo by lepší, kdyby dál platil současný zákoník. I přes dohodu na tripartitě se do normy dostávají další úpravy, které nebezpečně komplikují vztahy zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Předpis, který mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci či zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby, bude ve středu řešit sněmovní sociální výbor. Pokud by návrhy výboru překročily předlohu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), chce proti novele bojovat i Svaz průmyslu a dopravy ČR.

TOP 09 navrhovala poslancům zamítnutí novely už loni v prosinci v prvním čtení. „Jedná se o zbytnou novelu. Změny, které přináší, jsou zbytečné. Vláda je udělala jen proto, aby vykázala činnost," řekla dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně Pekarová Adamová. Vládu naopak vyzývá k tomu, aby začala pracovat na novém zákoníku práce, na kterém bude všeobecná shoda a nebude třeba ho často novelizovat.

Novela zákoníku práce přináší podle strany plno nových povinností, které trh práce svazují. Zcela nové pozměňovací návrhy prý situaci ještě zhoršují. „Odbory porušují dohodu sociálních partnerů a na poslední chvíli se snaží přes poslance protlačit další své zájmy. Podstatné zvýšení odstupného nebo rozšíření minimální dovolené na pět týdnů znamená větší náklady firem, které zákonitě musí vést k propouštění zaměstnanců,“ uvedl člen hospodářského výboru sněmovny a místopředseda poslaneckého klubu Michal Kučera (TOP 09).

Svaz průmyslu a dopravy dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že od počátku neviděl k novele důvod, ale na základě zodpovědného přístupu k sociálnímu dialogu přistoupil na kompromisní návrh resortu práce. Odbory však podle svazu kompromisní text berou jako prostředek k prosazení dalších změn, u kterých k dohodě nedošlo.

„Vyústilo to do situace, kdy dnes jen při projednávání v sociálním výboru máme k 50 pozměňovacím návrhům. Pokud sociální výbor schválí něco víc než návrh MPSV, pak se necítíme vázáni dohodami a budeme oslovovat poslance, aby odmítli všechny návrhy," uvedl svaz v tiskovém prohlášení.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) označuje předlohu za kompromisní. Cílem je podle ní prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a současně posílit ochranu zaměstnance.

„Nelze stále měnit pravidla v průběhu hry. Nepišme zákony pro zákony a dívejme se dál než do voleb. Vyzýváme proto vládu, aby začala připravovat nový zákoník práce, na kterém bude všeobecná shoda a který se minimálně čtyři roky obejde beze změn,“nesouhlasí Pekarová Adamová.

Související

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

Více souvisejících

top 09 zákoník práce Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vláda ČR

Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci

Babišova vláda je půl roku u moci. Premiér ve čtvrtek s ministry vyhodnocoval plnění programového prohlášení, což slíbil veřejnosti už před loňskými sněmovními volbami. Podle Babiše si zatím kabinet plní své úkoly. Za největší úspěch označil jednu z nejnižších inflací v Evropě. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová odstartovala svou kampaň pro prezidentské volby v západní Francii s jasnou strategií, jejímž ústředním prvkem je neustálá přítomnost jejího třicetiletého chráněnce Jordana Bardelly.

včera

Karolína Muchová

Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou

V dobrých tradicích je dobré pokračovat a proto i letos dal český tenis výrazně světu najevo, jak moc mu dobře v legendárním All England Clubu, kde se koná veleslavný tenisový travnatý turnaj Wimbledon. V novodobé historii stačí vzpomenout na Janu Novotnou, Tomáše Berdycha, Petru Kvitovou, Karolínu Plíškovou, Markétu Vondroušovou a Barboru Krejčíkovou. Přesně tato jména se objevila ve finále tohoto grandslamu, ne-li ho dokonce vyhrála, v případě Petry Kvitové dokonce dvakrát. Nyní v roce 2026 se k nim přidávají další dvě česká jména – Karolína Muchová a Linda Nosková. Právě tyto hráčky si v sobotu zahrají velké finále.

včera

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán

Americká a íránská strana se opět střetly v rámci vzájemného ostřelování, což vedlo k opětovnému nárůstu napětí na Blízkém východě. Podle informací íránského ministerstva zdravotnictví si útoky z úterý a středy vyžádaly čtrnáct lidských životů. Úterní události představovaly nejvážnější narušení vzájemné dohody od 17. června, kdy obě země podepsaly memorandum o porozumění. Vojenské akce pokračovaly také během středeční noci a další údery byly hlášeny i během čtvrtka.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) rozhodl o posílení rozpočtu Policie České republiky o téměř 544 milionů korun. Finanční prostředky budou uvolněny z rozpočtové rezervy Ministerstva vnitra a zamíří do oblastí, které mají přímý dopad na bezpečnost občanů, pracovní podmínky policistů i další rozvoj. Peníze půjdou zejména na nutné jednorázové investice a posílení platů policistů i občanských zaměstnanců. 

včera

včera

Petr Pavel

Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zveřejnil aktuální lékařskou zprávu, podle které nemá žádné zdravotní potíže. Ošetřující lékař konstatoval, že Pavel je zdravotně plně způsobilý k vykonávání jedné z nejvyšších politických funkcí v zemi. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Bonnie Tyler

Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler

Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života. 

včera

V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný

Ve Velké Británii právě dnes fakticky začíná výběr příštího ministerského předsedy, jenž nahradí současného premiéra Keira Starmera, jenž v červnu oznámil rezignaci. Labouristé ve čtvrtek odstartovali nominační proces pro volbu nového stranického lídra, informovala BBC. Favorit je jasný. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy