Praha – O 40 milionů korun se chtějí se státem soudit čtyři Češi unesení v Libanonu. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Alena Novotná.
Muži nesouhlasí s tím, že několik ministerstev odmítlo jejich žádost o odškodnění. Už dříve se věcí odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, nikoli stát. Unesení se však domnívají, že tajné služby mohly únosu zabránit.
Odškodnění chtějí čtyři z pěti Čechů, kteří byli uneseni v létě 2015 v libanonském údolí Bikaá. Do Česka se vrátili loni počátkem února. K žádosti se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.
Jeden z unesených, advokát Jan Švarc dnes ČTK řekl, že se k žalobě nechce vyjadřovat. Na dotaz, o jakou částku se chtějí soudit, uvedl, že to není důležité, jelikož o výši nemajetkové újmy rozhodne soud. Z veřejné justiční databáze pak vyplývá, že muži budou požadovat 40 milionů korun. Mluvčí soudu ČTK potvrdila, že žalobu soud obdržel 18. ledna. Bližší informace neuvedla, protože se žaloba teprve bude posílat žalované straně.
Psali jsme: Za pronásledování komunisty dostanou vojáci odškodné, novela je před schválením Exředitel ŘSD Hala žaluje stát, kvůli stíhání chce téměř sto milionůŠvarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, k ničemu by nedošlo. Civilní rozvědka podle nich měla informaci o tom, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta a Švarcova klienta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy.
Když se pětice unesených vrátila do vlasti, byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do USA.
"Mně osobně nejde o majetek nebo finanční přínos. Ale spíš se jedná o zadostiučinění nebo závěr k celému únosu. Od té doby, co jsme se vrátili, jsme považováni za darebáky, přitom nikdo nám ani lidem neřekl, co se vlastně stalo," řekl Kofroň, jenž pracuje jako novinář v Jindřichohradecké televizi.
Dodal, že on se svým kolegou cestoval do Libanonu kvůli tomu, že měli přislíbený rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem. "To je práce, která se neodmítá," uvedl. Ještě však před tím, než se novináři stačili s Asadem setkat, byli spolu s dalšími třemi Čechy v létě 2015 uneseni v libanonském údolí Bikaá. Právě tato lokalita patřila na seznam míst, kam ministerstvo zahraničí turistům nedoporučovalo cestovat. "Já mám zkrátka pocit, že to bylo připravené. Kdyby to nebylo v údolí Bikaá, tak by se to stalo v Bejrútu někde na náměstí. Profesionálně nás zajalo vycvičené komando, celá akce měla systém, nebyla to pouhá náhoda a nebylo to únos kvůli penězům. Všechno bylo do detailu připravené," řekl Kofroň.
Související
Češi unesení v Libanonu nedostanou od státu odškodné
Češi unesení v Libanonu odškodné nedostanou, nezaplatili soudní poplatek
Zmizení pěti Čechů v Libanonu , odškodnění
Aktuálně se děje
před 14 minutami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 24 minutami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 46 minutami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 1 hodinou
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 2 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu.
Zdroj: Libor Novák