Praha – Situace mezi nejvyššími vládními politiky vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je čím dál vyhrocenější. Premiér požaduje od Babiše vysvětlení jeho podnikatelských aktivit. Ten to vnímá jako snahu Sobotky vyštvat ho z vlády a domluvil si schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. EuroZprávy.cz se podívaly na jejich život a kariéru v „divokých“ devadesátých letech.
Situace mezi nejvyššími vládními politiky vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je čím dál vyhrocenější. Premiér požaduje od Babiše vysvětlení jeho podnikatelských aktivit. Ten to vnímá jako snahu Sobotky vyštvat ho z vlády a domluvil si schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. EuroZprávy.cz se podívaly na jejich život a kariéru v „divokých“ devadesátých letech.
Sobotka politikem už ve 25 letech, Babiš čile podnikal
Jihomoravan Bohuslav Sobotka vstoupil začátkem devadesátých let na půdu Masarykovy univerzity v Brně. Tam začal studovat práva na Právnické fakultě a dostal se do intenzívního kontaktu s ČSSD. Vedoucím jeho diplomové práce byl totiž tehdejší poslanec za Sociální demokracii Zdeněk Koudelka. Titul Mgr. Získal Sobotka za 52 stránkovou práci Vývoj sociální demokracie v českých zemích. Jeho politické směřování bylo zcela očividné. Sám Sobotka ostatně do strany vstoupil už v revolučním roce 1989. Sobotka také spolu založil organizaci Mladých sociálních demokratů. Právě jeho nulovou zkušenost s prací mimo politiku mu často političtí oponenti vyčítají. V poslední době zejména Babiš a jeho hnutí ANO.
V roce 1996 se Sobotka poprvé dostal do Poslanecké sněmovny, bylo mu tehdy pouhých 25 let. Mimo to byl také člen městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna. Na svůj věk stoupal poměrně rychle, od května 2001 se stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD.
O poznání pestřeji prožil 90. léta Andrej Babiš. V době, kdy Sobotka přecházel z gymnázia na vysokou školu do Brna, Babiš působil jako delegát (původně vyslaný KSČ) v africkém Maroku. Po Sametové revoluce se z tropů vrátil a začal působit jako ředitel obchodní skupiny PZO Petrimex, která dovážela suroviny nutné pro výrobu hnojiv. Kanceláře obchodní společnosti Petrimex otevřel Babiš v Praze až po rozpadu Československa, v roce 1993 – a tehdy vznikl Agrofert, úhelný kámen pro kritiku Babišových politických oponentů. Následně vstoupil do Agrofertu zahraniční investor ze Švýcarska. Agrofert je teď vlastníkem více než 250 společností s miliardovými tržbami.
Neznámá švýcarská firma O.F.I., která Agrofert ovládla, byla založená ve švýcarském městečku Baar Babišovými spolužáky ze Ženevského gymnázia. Tam Andrej v 70. letech chodil jakožto syn československého diplomata. Většinový podíl v české společnosti tak dostala zcela neprůhledná firma. Nicméně to byl pro Babiše přínos, jeho firma se stala mocnou společností s vybudovanou sítí zákazníků. Ke konci 90. let se Babiš začíná hojně setkávat s tehdejším předsedou vlády, Milošem Zemanem. Ano, s tím, s kterým se má sejít příští týden ve středu opět.
Vazba Zeman - Babiš se poprvé objevila na konci 90. let
Babiš se postupně dostával mezi přední české podnikatele a využíval narůstajícího počtu kontaktů s politiky. Nejznámějším případem propojení byznysu a politiky z přelomu milénia je privatizace petrochemičky Unipetrol. Původně státní společnost Unipetrol zasáhla v roce 1999 personální čistka ze strany vlády Miloše Zemana. Novým generálním ředitelem Unipetrolu se stal Pavel Švarc, který vedl Lovochemii, tehdy spadající pod kolos Agrofert. Nevysvětlená personální čistka byla korunována tím, že podnik prosperoval a nebyl důvod k obměně.
Postupně se do představenstva Unipetrolu dostali lidé spjatí s Agrofertem, Babiš stál v pozadí. Unipetrol se měl privatizovat, poprvé se objevila informace o možné koupi Babišem v roce 2001.Na jeho konci rozhodla Zemanova vláda o prodeji většinového podílu Unipetrolu Agrofertu za 11,7 miliardy korun. Ignorovala doporučení komise, která vybrala konkurenční nabídku britské společnosti Rotch Energy, nabízející o dvě a půl miliardy víc. Zeman rozhodnutí zdůvodňoval upřednostněním „české cesty.“
Krátce na to se stal Bohuslav Sobotka ministrem financí nové Špidlovy vlády... A dnes sedí oba pánové ve společné vládě.
Související
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
Andrej Babiš , Bohuslav Sobotka , ČSSD , Hnutí ANO , Miloš Zeman , unipetrol , Agrofert , Vláda ČR , koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek