Praha – Situace mezi nejvyššími vládními politiky vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je čím dál vyhrocenější. Premiér požaduje od Babiše vysvětlení jeho podnikatelských aktivit. Ten to vnímá jako snahu Sobotky vyštvat ho z vlády a domluvil si schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. EuroZprávy.cz se podívaly na jejich život a kariéru v „divokých“ devadesátých letech.
Situace mezi nejvyššími vládními politiky vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) je čím dál vyhrocenější. Premiér požaduje od Babiše vysvětlení jeho podnikatelských aktivit. Ten to vnímá jako snahu Sobotky vyštvat ho z vlády a domluvil si schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. EuroZprávy.cz se podívaly na jejich život a kariéru v „divokých“ devadesátých letech.
Sobotka politikem už ve 25 letech, Babiš čile podnikal
Jihomoravan Bohuslav Sobotka vstoupil začátkem devadesátých let na půdu Masarykovy univerzity v Brně. Tam začal studovat práva na Právnické fakultě a dostal se do intenzívního kontaktu s ČSSD. Vedoucím jeho diplomové práce byl totiž tehdejší poslanec za Sociální demokracii Zdeněk Koudelka. Titul Mgr. Získal Sobotka za 52 stránkovou práci Vývoj sociální demokracie v českých zemích. Jeho politické směřování bylo zcela očividné. Sám Sobotka ostatně do strany vstoupil už v revolučním roce 1989. Sobotka také spolu založil organizaci Mladých sociálních demokratů. Právě jeho nulovou zkušenost s prací mimo politiku mu často političtí oponenti vyčítají. V poslední době zejména Babiš a jeho hnutí ANO.
V roce 1996 se Sobotka poprvé dostal do Poslanecké sněmovny, bylo mu tehdy pouhých 25 let. Mimo to byl také člen městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna. Na svůj věk stoupal poměrně rychle, od května 2001 se stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD.
O poznání pestřeji prožil 90. léta Andrej Babiš. V době, kdy Sobotka přecházel z gymnázia na vysokou školu do Brna, Babiš působil jako delegát (původně vyslaný KSČ) v africkém Maroku. Po Sametové revoluce se z tropů vrátil a začal působit jako ředitel obchodní skupiny PZO Petrimex, která dovážela suroviny nutné pro výrobu hnojiv. Kanceláře obchodní společnosti Petrimex otevřel Babiš v Praze až po rozpadu Československa, v roce 1993 – a tehdy vznikl Agrofert, úhelný kámen pro kritiku Babišových politických oponentů. Následně vstoupil do Agrofertu zahraniční investor ze Švýcarska. Agrofert je teď vlastníkem více než 250 společností s miliardovými tržbami.
Neznámá švýcarská firma O.F.I., která Agrofert ovládla, byla založená ve švýcarském městečku Baar Babišovými spolužáky ze Ženevského gymnázia. Tam Andrej v 70. letech chodil jakožto syn československého diplomata. Většinový podíl v české společnosti tak dostala zcela neprůhledná firma. Nicméně to byl pro Babiše přínos, jeho firma se stala mocnou společností s vybudovanou sítí zákazníků. Ke konci 90. let se Babiš začíná hojně setkávat s tehdejším předsedou vlády, Milošem Zemanem. Ano, s tím, s kterým se má sejít příští týden ve středu opět.
Vazba Zeman - Babiš se poprvé objevila na konci 90. let
Babiš se postupně dostával mezi přední české podnikatele a využíval narůstajícího počtu kontaktů s politiky. Nejznámějším případem propojení byznysu a politiky z přelomu milénia je privatizace petrochemičky Unipetrol. Původně státní společnost Unipetrol zasáhla v roce 1999 personální čistka ze strany vlády Miloše Zemana. Novým generálním ředitelem Unipetrolu se stal Pavel Švarc, který vedl Lovochemii, tehdy spadající pod kolos Agrofert. Nevysvětlená personální čistka byla korunována tím, že podnik prosperoval a nebyl důvod k obměně.
Postupně se do představenstva Unipetrolu dostali lidé spjatí s Agrofertem, Babiš stál v pozadí. Unipetrol se měl privatizovat, poprvé se objevila informace o možné koupi Babišem v roce 2001.Na jeho konci rozhodla Zemanova vláda o prodeji většinového podílu Unipetrolu Agrofertu za 11,7 miliardy korun. Ignorovala doporučení komise, která vybrala konkurenční nabídku britské společnosti Rotch Energy, nabízející o dvě a půl miliardy víc. Zeman rozhodnutí zdůvodňoval upřednostněním „české cesty.“
Krátce na to se stal Bohuslav Sobotka ministrem financí nové Špidlovy vlády... A dnes sedí oba pánové ve společné vládě.
Související

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
Andrej Babiš , Bohuslav Sobotka , ČSSD , Hnutí ANO , Miloš Zeman , unipetrol , Agrofert , Vláda ČR , koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera
V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.
Zdroj: Jakub Jurek