Pád vlády? Sobotka se dočkal zastání, promluvil i kandidát na prezidenta

Praha - Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola označil demisi vlády za správný postup. Demise vlády je podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení.

Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se podle něj při řešení krize kolem majetku a transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO) zachoval sice nečekaně, ale chlapsky.

Zimola, který v závěru dubna rezignoval na funkci jihočeského hejtmana, patří k hlavním Sobotkovým kritikům v ČSSD. S dnešním premiérovým rozhodnutím ale souhlasí. "Jakkoliv může vypadat tento krok překvapivě a nečekaně, považuji ho za chlapský a zcela správný. Premiér vzhledem k chování Andreje Babiše nemohl činit jinak. Teď záleží na prezidentu Zemanovi, jaký postup zvolí," řekl Zimola.

"Atmosféra ve vládní koalici se stala kritickou. Příčinou jsou problémy ministra financí Andreje Babiše - jeho daňové úlevy při nákupu dluhopisů vlastní společnosti, dotace na Čapí hnízdo a další. Tyto problémy bohužel nebyly vysvětleny koaličním partnerům ani občanům," uvedl předseda Senátu

Poukázal také na Babišův slovník, podle něj se "nechutným způsobem" vyjadřuje na adresu svých koaličních partnerů. "V takové atmosféře zkrátka nelze vládnout. Demise vlády je ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení," dodal Štěch.

Předseda KSČM Vojtěch Filip vnímá rozhodnutí Sobotky jako vytvoření prostoru pro Babiše, aby ho přinutil k rezignaci na místo ministra financí a prvního místopředsedy vlády. "Andrej Babiš přitom oznámil minulý týden, že se raději nechá vyhodit, takže do pátku pravděpodobně budeme ještě svědky nějaké přestřelky," soudí Filip.

Aby prezident pověřil někoho sestavením nové vlády na zbývající měsíce do voleb, je podle Filipa sice ústavně možné, ale je to velmi složité. "Protože na šest měsíců někoho vytrhnout z pracovního procesu a přimět ho k tomu, aby přijal funkci ministra do voleb, je pravděpodobně složitější než o to žádat například na rok nebo na dva," poznamenal.

Podobný názor zastává i předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. "Já osobně si myslím a považuji za nejrozumnější, aby dovládla vláda v demisi. Protože už jenom to skládání vlády jako takové, pět měsíců před volbami, ti lidé, kteří by šli na ministry, tak budou muset opustit svá povolání," řekl.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček poznamenal, že razantním činem Sobotky se otevřel nespočet scénářů dalšího vývoje. "Předvídat, co se stane, by bylo na úrovni věštby, a toho se dopouštět nehodlám," uvedl. Dodal, že osobně se obává například další prezidentské "vlády odborníků" nebo toho, že by se na příští vládě přímo nebo nepřímo mohli podílet "komunisté, okamurovci nebo kdovíjací další extremisté".

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Více souvisejících

Vláda ČR Bohuslav Sobotka Milan Štěch Jiří Zimola Vojtěch Filip (KSČM) ČSSD Marek Černoch Michal Horáček demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy