Pád vlády? Sobotka se dočkal zastání, promluvil i kandidát na prezidenta

Praha - Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola označil demisi vlády za správný postup. Demise vlády je podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení.

Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se podle něj při řešení krize kolem majetku a transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO) zachoval sice nečekaně, ale chlapsky.

Zimola, který v závěru dubna rezignoval na funkci jihočeského hejtmana, patří k hlavním Sobotkovým kritikům v ČSSD. S dnešním premiérovým rozhodnutím ale souhlasí. "Jakkoliv může vypadat tento krok překvapivě a nečekaně, považuji ho za chlapský a zcela správný. Premiér vzhledem k chování Andreje Babiše nemohl činit jinak. Teď záleží na prezidentu Zemanovi, jaký postup zvolí," řekl Zimola.

"Atmosféra ve vládní koalici se stala kritickou. Příčinou jsou problémy ministra financí Andreje Babiše - jeho daňové úlevy při nákupu dluhopisů vlastní společnosti, dotace na Čapí hnízdo a další. Tyto problémy bohužel nebyly vysvětleny koaličním partnerům ani občanům," uvedl předseda Senátu

Poukázal také na Babišův slovník, podle něj se "nechutným způsobem" vyjadřuje na adresu svých koaličních partnerů. "V takové atmosféře zkrátka nelze vládnout. Demise vlády je ústavně čistý postup a v současné situaci pochopitelné řešení," dodal Štěch.

Předseda KSČM Vojtěch Filip vnímá rozhodnutí Sobotky jako vytvoření prostoru pro Babiše, aby ho přinutil k rezignaci na místo ministra financí a prvního místopředsedy vlády. "Andrej Babiš přitom oznámil minulý týden, že se raději nechá vyhodit, takže do pátku pravděpodobně budeme ještě svědky nějaké přestřelky," soudí Filip.

Aby prezident pověřil někoho sestavením nové vlády na zbývající měsíce do voleb, je podle Filipa sice ústavně možné, ale je to velmi složité. "Protože na šest měsíců někoho vytrhnout z pracovního procesu a přimět ho k tomu, aby přijal funkci ministra do voleb, je pravděpodobně složitější než o to žádat například na rok nebo na dva," poznamenal.

Podobný názor zastává i předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. "Já osobně si myslím a považuji za nejrozumnější, aby dovládla vláda v demisi. Protože už jenom to skládání vlády jako takové, pět měsíců před volbami, ti lidé, kteří by šli na ministry, tak budou muset opustit svá povolání," řekl.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček poznamenal, že razantním činem Sobotky se otevřel nespočet scénářů dalšího vývoje. "Předvídat, co se stane, by bylo na úrovni věštby, a toho se dopouštět nehodlám," uvedl. Dodal, že osobně se obává například další prezidentské "vlády odborníků" nebo toho, že by se na příští vládě přímo nebo nepřímo mohli podílet "komunisté, okamurovci nebo kdovíjací další extremisté".

Související

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Více souvisejících

Vláda ČR Bohuslav Sobotka Milan Štěch Jiří Zimola Vojtěch Filip (KSČM) ČSSD Marek Černoch Michal Horáček demise Sobotkovy vlády (2017)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 49 minutami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 2 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 2 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 3 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 5 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy