Vydání dvou poslanců se komplikuje, výbor zve policejního prezidenta a nejvyššího žalobce

Praha - O vydání poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM) k trestnímu stíhání stále není rozhodnuto. Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes opět přerušil jednání. Na příští zasedání, které se uskuteční 6. června, si výbor pozve policejního prezidenta Tomáše Tuhého a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, řekla novinářům předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS).

Členům výboru vadí to, že nedostali od policie vyžádaný spis a že informace o zahájení stíhání byla zveřejněna tiskovou zprávou, aniž o vydání poslanců Sněmovna rozhodla. I proto si chtějí kritizované záležitosti podle místopředsedy Martina Plíška (TOP 09) s Tuhým a se Zemanem vyjasnit.

„Požádali jsme o doplnění vyšetřovacího spisu, nebylo nám vyhověno," konstatoval poslanec. Podle dalšího místopředsedy Matěje Fichtnera (ANO) je zvláštní, že policie poslala výboru se žádostí o vydání také usnesení o zahájení trestního stíhání. Ty jsou obvykle vyhotoveny až poté, co Poslanecká sněmovna vysloví se stíháním souhlas, dodal. Plíšek se pozastavil rovněž nad tím, že představitelé policie a státního zastupitelství pozvání na dnešek odmítli.

K záležitosti se dnes mohli před výborem vyjádřit Novotný i Borka. Policie je chce obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Podle Novotného, který dorazil na výbor i s advokátem Josefem Lžičařem, je kauza vykonstruovaná a účelová" řekl novinářům Novotný. Exhejtman Karlovarského kraje uvedl, že se mu klade za vinu, že měl prosazovat 40 procent celkové částky evropských dotací pro Karlovarský kraj a 60 procent pro Ústecký kraj. „U takové dohody jsem nikdy nebyl, nevím o ní. Nemyslím si, že by někdy prošla," řekl Novotný s poukazem na počty obyvatel obou krajů. Dodal, že se cítí být naprosto nevinen a poškozen na jméně.

Borka podle svých slov záležitost nevnímá jako politickou. „Pokud někdo něco řekne, tak je třeba samozřejmě věci prověřit a prošetřit," řekl. Novotný byl podle Borky v jiné pozici, když byl členem výboru regionální rady, kdežto on sám byl členem hodnotící komise. „Nejde to dost dobře srovnávat," dodal.

Novotný ani Borka ponechají rozhodnutí o vydání na dolní komoře. Oba jsou podezřelí z poškození finančních zájmů EU a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Související

Více souvisejících

Josef Novotný (poslanec) Jaroslav Borka (poslanec) Poslanecká sněmovna kauza rop severozápad

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy