Brno - Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se musí znovu zabývat prověrkou bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka. Před lety mu úřad osvědčení pro stupeň Tajné odebral kvůli podezření, že z BIS vynesl citlivé nahrávky podnikatele Romana Janouška a exprimátora Pavla Béma a předal je tehdy vlivnému politikovi Vítu Bártovi. Odebrání prověrky potvrdil loni v srpnu Městský soud v Praze, nyní však verdikt zrušil Nejvyšší správní soud (NSS).
Případ znovu dostane na stůl ředitel NBÚ, jímž je nyní Jiří Lang, bývalý šéf BIS. Měl by řešit Petržílkův rozklad proti úřednímu rozhodnutí, podle kterého u stíhaného muže existovalo bezpečnostní riziko. Podle NSS je nutné doplnit podklady a více zohlednit Petržílkovy připomínky, stejně jako jím předestřené alternativní možnosti úniku informací. Původní postup NBÚ podle správního soudu působí jednostranně a nevyváženě.
V rozhodnutí, se kterým se ČTK seznámila, ale NSS zároveň připomíná, že platnost prověrky by už v mezičase tak jako tak uplynula. Ředitel úřadu tak musí zvážit, zda jsou i nyní ještě splněny podmínky k projednání věci.
Policisté Petržílka zadrželi v roce 2013, nějaký čas byl i ve vazbě. Podnětem k odebrání prověrky se stal především samotný fakt, že Petržílek čelil stíhání, úřad se při tom seznámil s některými podklady z trestního spisu. Podle Petržílkovy žaloby je podobné uvažování v rozporu s ústavním principem presumpce neviny. Nelze prý předjímat závěr o vině, dokud není pravomocně rozhodnuto.
Městský soud ovšem původní rozhodnutí úřadu o prověrce potvrdil. "Účelem bezpečnostního řízení není posuzovat vinu, popřípadě trestat, účelem je posoudit, zda je účastník řízení schopen zajistit ochranu utajovaným informacím, k nimž již má či může mít v budoucnu přístup," rozhodl městský soud v nyní už neplatném verdiktu.
Trestní řízení s Petržílkem se vleče, trvá čtvrtým rokem. Muž čelí podezření z ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci. Vyšetřovatelé si podle zjištění ČTK vyžádali postupně několik expertiz, například z oboru kryptologie. Zkoumání nosičů informací od počátku naráželo na technické potíže spojené s dešifrováním a prolomením přístupových hesel k ohromnému množství dat.
Naposledy bylo k analýze dat a vypracování znaleckého posudku přibráno pracoviště Odboru kriminalistické techniky a expertiz Vojenské policie, jemuž poskytl prostory ke zpracování posudku Národní bezpečnostní úřad. Termín zpracování znaleckého posudku byl stanoven na 30. dubna 2017, zjistila ČTK z usnesení Ústavního soudu, který nedávno odmítl Petržílkovu stížnost na průtahy.
"Ústavní soud nezjistil nedůvodnou nečinnost státních zastupitelství a průtahy v řízení. Je zřejmé, že dlouhého trvání jsou si státní zástupci vědomi a objektivně se snaží dosáhnout účelu efektivního trestního řízení," stojí v usnesení ústavních soudců z konce letošního dubna.
Podle dřívějších informací médií souvisí Petržílkovo obvinění s odposlechnutými telefonickými hovory Janouška a Béma, které zveřejnila Mladá fronta Dnes a v nichž se oba muži vzájemně oslovují "Mazánku" a "Kolibříku". Odposlechy se z BIS dostaly do bezpečnostní agentury ABL. Agenturu tehdy vlastnil Vít Bárta.
Související
Obžalobě na Bártu a Petržílka vyčetl soud anonymní svědky
Kauza Mazánek a Kolibřík: Obžaloba Víta Bárty nemá být utajená, žádá soudu
Jan Petržílek (NBÚ) , NBÚ (Národní bezpečnostní úřad) , Nejvyšší správní soud , Roman Janoušek , Pavel Bém , Vít Bárta
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 34 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 35 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek