Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zveřejnil seznam partají, které se zapojí do letošních voleb do Poslanecké sněmovny. O přízeň voličů se bude ucházet nejméně 16 stran a hnutí.
V přehledu oznámení o financování volební kampaně a zřízení volebního účtu chybějí ze zavedených stran například KSČM nebo koalice KDU-ČSL a Starostů. Kromě ANO 2011, ČSSD, ODS, TOP 09 a hnutí SPD Tomia Okamury jsou na seznamu úřadu třeba Piráti, Svobodní a Zelení, z neparlamentních stran pak Realisté a Rozumní.
Nově letos kandidují zaregistrovaná hnutí Cesta odpovědné společnosti a Referendum o Evropské unii, v jehož čele stojí bývalý místopředseda Svobodných František Matějka. Program Matějkova uskupení je dán zejména jeho názvem a soustředí se na prosazování svobodného konání. Vizí druhého z hnutí je „odpovědná společnost sounáležitosti", přičemž „současný neblahý stav společnosti je způsoben extrémním individualismem".
Volební účet mají také České hnutí za národní jednotu, Národní demokracie a Občanská demokratická aliance. Zaregistrovat k volbám se musejí do 15. srpna.
Volební účty musely strany nahlásit úřadu do pěti dnů od vyhlášení termínu sněmovních voleb ve Sbírce zákonů, tedy před 10. květnem. Volby se uskuteční 20. a 21. října a žádná ze stran či hnutí nebude moci za volební kampaň utratit více než 90 milionů korun a výdaje zveřejnit na účtu. Úřad na to má dohlížet a za překročení limitu bude moci udělovat sankce.
Zatím není zcela zřejmé, co všechno by strany měly nebo nemusely do nákladů započítat. Úřad na webu uveřejnil pouze reakce na nejčastěji kladené dotazy.
Související
Senátor Fischer zaplatil pokutu za chyby v prezidentské kampani
Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
před 1 hodinou
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
před 2 hodinami
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno před 3 hodinami
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
před 3 hodinami
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
před 4 hodinami
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
před 5 hodinami
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 7 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 7 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 8 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 9 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 10 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 11 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 11 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 12 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 13 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 14 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 15 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.
Zdroj: David Holub