Připojení státu k žalobě ohledně Písnice nedává smysl, tvrdí ministerstvo financí

Praha - Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek dnes vyzval bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), ať prostřednictvím svého nástupce Ivana Pilného (ANO) prosadí vstup ministerstva financí do sporu o byty na pražské Písnici. Podle úřadu ale nemá připojení státu k žalobě nájemníků smysl.

Podle Zaorálka měl tento krok zabránit převodu více než 700 písnických bytů na firmu CIB Rent Písnice, proti kterému jejich obyvatelé protestují. Podle názoru ministerstva dosavadní majitel ČEZ byty nabyl před 25 lety podle práva. Nájemníci mohou svůj názor u soudu prosadit bez ohledu na účast státu, konstatovalo ministerstvo.

V nedávném tendru na prodej bytů skončila CIB druhá. Získala je poté, co vítěz, firma Kennial patřící do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od koupi ustoupila kvůli určovací žalobě nájemníků. Obyvatelům bytů vadí to, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim. Stát přes ministerstvo financí vlastní v ČEZ asi 70procentní podíl. V žalobě nájemníci tvrdí, že nemovitosti ČEZ nikdy platně nenabyl, takže je teď nemůže ani prodávat.

Podle ministerstva financí, které v ČEZu zastupuje zájmy ČR, ČEZ nabyl byty před více než 25 lety v souladu s tehdejším právem. „Připojení se k žalobě by nedávalo smysl ani s ohledem na institut vydržení," konstatoval rezort. Ministr Pilný uvedl, že rozhořčení nájemníků, kteří doufali, že své byty budou moci odkoupit, chápe. Zaorálkův požadavek, aby se Česko připojilo k žalobě na společnost, kterou většinově vlastní, ale považuje za absurdní.

„Management ČEZ ujistil zástupce MF, že byty kupují dvě fyzické osoby, jejichž vlastnická struktura je transparentní a veřejně dohledatelná. Z celkového počtu 700 bytů, má pouze 150 bytů sjednaný nájem na dobu určitou. Zbytek nájemníků ho mají na dobu neurčitou, a nemusí se tak obávat bezprostředního zvyšování nájmu," uvedlo ministerstvo financí.

Podle ministerstva mají nájemníci na podání žaloby právo. „Když svou argumentaci u soudu prosadí, pak bude soudem určeno, že byty náleží státu, a to bez ohledu na skutečnost, zda stát je či není účastníkem tohoto řízení," stojí v tiskové zprávě. Zájem státu tak podle úřadu není ohrožen a není důvod k unáhleným krokům. Připojení resortu k žalobě by znamenalo, že by musel vystupovat před soudem s argumenty, které zpochybňují vlastnictví společnosti ČEZ, žádné však podle ministerstva nepřinesl ani Zaorálek.

Zaorálkova slova o roli ministerstva financí na valné hromadě společnosti ČEZ považuje Pilný za nekorektní. „Ještě nedávno (ministři ČSSD) protlačili bezprecedentní usnesení, ve kterém nekriticky souhlasí s managementem společnosti a zástupce ČR jako hlavního akcionáře zbavili možnosti o čemkoliv rozhodovat," uvedl.

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

Ministerstvo financí ČEZ Ivan Pilný Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy